/

Analiza próby zamachu na muzułmanów w Polsce

8 mins read

Katarzyna Woźniak, 14.03.2022

Kiedy wyobrażamy sobie zamach terrorystyczny, przed oczami mamy najczęściej obraz islamskiego dżihadysty z Al-Kaidy lub tzw. Państwa Islamskiego atakującego grupę niewinnych ludzi, np. jak to wydarzyło się w 2001 r. podczas zamachu na World Trade Center, w 2004 r. – na pociągi w Madrycie, w 2015 r. – na redakcję „Charlie Hebdo” w Paryżu, w 2016 r. – na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie. Znacznie trudniej jest nam sobie wyobrazić zamach terrorystyczny o podłożu politycznym, jednak i takie znajdują się na kartach historii. Wśród najnowszych, dokonanych przez prawicowych ekstremistów, można wymienić atak Andersa Breivika w Norwegii w 2011 r. czy Brentona Tarranta w Nowej Zelandii w 2019 r.

W Polsce niewiele brakuje, aby doszło do podobnych incydentów. Uprzedzenia Polaków względem innych nacji, religii, poglądów politycznych czy kultur oraz brak tolerancji i narcystyczne podejście w
sprawie własnej tożsamości przyczyniają się do powstawania jednostek o skrajnie prawicowych poglądach, które zagrażają bezpieczeństwu państwa. Przyjrzyjmy się przygotowaniom do zamachu terrorystycznego, który odbiłyby się dużym echem w środowisku międzynarodowym, gdyby nie działanie polskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

10 listopada 2019 r. w Warszawie i Szczecinie funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zatrzymali dwóch mężczyzn przygotowujących zamach na muzułmanów mieszkających w Polsce i zabezpieczyli 170 publikacji dotyczących wytwarzania materiałów wybuchowych, broń, materiały wybuchowe, osiem fiolek z silnie toksyczną substancją chemiczną[1]K. Zasada, Wzorowali się na Breiviku, chcieli atakować muzułmanów. ABW ujawnia szczegóły operacji, „RMF 24”, 13.11.2019, … Continue reading oraz 16,1 g środków odurzających[2]J. Borowski, ABW zatrzymała dwie osoby podejrzane o szykowanie ataków na muzułmanów, „Polska Agencja Prasowa”, 13.11.2019, … Continue reading. Materiały wybuchowe zneutralizowano na terenie poligonu Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce koło Warszawy[3]K. Zasada, Wzorowali się na Breiviku…. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty „przygotowania do przestępstwa sprowadzenia zagrożenia życia lub zdrowia wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach mających postać eksplozji materiałów wybuchowych; publicznego nawoływania do zabójstwa wobec grup etnicznych i wyznaniowych; posiadania bez pozwolenia prekursorów materiałów wybuchowych, broni palnej i amunicji oraz przewóz narkotyków wewnątrz Unii Europejskiej”[4]J. Borowski, ABW zatrzyma ka dwie osoby podejrzane o….

Zatrzymani mężczyźni wyrażali skrajnie prawicowe poglądy. Inspirowali się zamachami terrorystycznymi dokonanymi przez Andersa Breivika na wyspie Utoya w Norwegii oraz Brentona Tarranta na meczet w Christchurch w Nowej Zelandii. Szczeciński wydział Prokuratury Krajowej w akcie oskarżenia ujawnił, że mężczyźni chcieli zapobiec „islamizacji Polski”. W tym celu wzywali inne osoby do przemocy, przestępstw i nienawiści na tle wyznaniowym, etnicznym, rasowym i narodowościowym. Zaplanowali także zamach na „skonkretyzowany obiekt kultu religijnego społeczności islamskiej” oraz nawoływali do eksterminacji (masowej zagłady) muzułmanów. Jeden z zatrzymanych sporządził islamofobiczny manifest na wzór manifestu Breivika i Tarranta. Zatrzymane osoby były już wcześniej znane służbom bezpieczeństwa. Marcin K. był powiązany z Brunonem K., który planował zamach na Sejm w 2012 r. W 2013 r. w domu Marcina K. znaleziono m.in. pół kilograma trotylu, 300 g pentrytu, kilka sztuk samodziałowej broni palnej, dwa granaty własnej roboty i amunicję. W 2014 r. Marcina K. skazano na cztery lata więzienia w zawieszeniu m.in. za wytwarzanie broni i amunicji dla Brunona K.[5]R. Pasztelański, Chciał przeprowadzić zamach na meczet. Domorosły pirotechnik i rusznikarz skazany, „TVP Info”, 26.01.2022, … Continue reading

26 stycznia 2022 r. zapadł wyrok w sprawie przygotowania zamachu terrorystycznego wymierzonego w społeczność muzułmańską w Polsce. Decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie jednemu z zatrzymanych, Marcin K., wymierzono karę pięciu lat i pięciu miesięcy pobawienia wolności oraz karę grzywny w wysokości 1500 zł[6]Surowy wyrok skazujący za przygotowania do zamachu terrorystycznego z użyciem materiałów wybuchowych, „Polska Times”, 26.01.2022, … Continue reading. Dział prasowy Prokuratury Krajowej podaje, że: „Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie oskarżył Marcina K. o przygotowanie do zamachu terrorystycznego z wykorzystaniem materiałów wybuchowych poprzez sprowadzenie zdarzeń zagrażających życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach mających postać eksplozji materiałów wybuchowych, kwalifikowane z art. 163 par. 1 pkt 3 kk. Skazanemu zarzucono również nielegalne posiadanie i wytwarzanie broni palnej kwalifikowane z art. 263 par. 1 i 2 kk.”[7]Surowy wyrok skazujący za przygotowania do zamachu terrorystycznego z wykorzystaniem materiałów wybuchowych, gov.pl, 26.01.2022, … Continue reading. Nie podano do wiadomości ogólnych, jakie kroki podjęto względem drugiego zatrzymanego.

Jakie konsekwencje miałby udany zamach terrorystyczny na społeczność muzułmańską w Polsce? Wywołałby światowe zainteresowanie w negatywnym tego słowa znaczeniu. Wzmocniłby też obraz Polski jako państwa nieprzychylnie nastawionego do wyznawców islamu. Tego typu wydarzenie spowodowałoby odpływ muzułmańskich emigrantów i studentów. Należałoby się spodziewać międzynarodowego potępienia, zwłaszcza ze strony liderów państw muzułmańskich. Zamach ujawniłby nieudolność polskich służb bezpieczeństwa, a także wzbudziłby ciekawość i ewentualny odwet Al-Kaidy lub tzw. Państwa Islamskiego. A to są tylko niektóre z ewentualnych reakcji i konsekwencji, jakie mogłyby się pojawić po ataku na muzułmanów w Polsce.

Przypisy

Przypisy
1 K. Zasada, Wzorowali się na Breiviku, chcieli atakować muzułmanów. ABW ujawnia szczegóły operacji, „RMF 24”, 13.11.2019, https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-wzorowali-sie-na-breiviku-chcieli-atakowac-muzulmanow-abw-uj,nId,3332721#crp_state=1, 13.03.2022.
2 J. Borowski, ABW zatrzymała dwie osoby podejrzane o szykowanie ataków na muzułmanów, „Polska Agencja Prasowa”, 13.11.2019, https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C541517%2Cabw-zatrzymala-dwie-osoby-podejrzewane-o-szykowanie-atakow-na-muzulmanow, 13.03.2022.
3 K. Zasada, Wzorowali się na Breiviku…
4 J. Borowski, ABW zatrzyma ka dwie osoby podejrzane o…
5 R. Pasztelański, Chciał przeprowadzić zamach na meczet. Domorosły pirotechnik i rusznikarz skazany, „TVP Info”, 26.01.2022, https://www.tvp.info/58141847/terroryzm-marcin-k-chcial-przeprowadzic-zamach-na-meczet-domorosly-pirotechnik-i-rusznikarz-skazany, 13.03.2022.
6 Surowy wyrok skazujący za przygotowania do zamachu terrorystycznego z użyciem materiałów wybuchowych, „Polska Times”, 26.01.2022, https://polskatimes.pl/surowy-wyrok-skazujacy-za-przygotowania-do-zamachu-terrorystycznego-z-uzyciem-materialow-wybuchowych/ar/c1-16015517, 13.03.2022.
7 Surowy wyrok skazujący za przygotowania do zamachu terrorystycznego z wykorzystaniem materiałów wybuchowych, gov.pl, 26.01.2022, https://www.gov.pl/web/sluzby-specjalne/wyrok-za-przygotowanie-zamachu, 13.03.2022.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz w dziale: NEWSY