//

Atak na stację metra w Brooklynie

5 mins read

Krótko przed godziną 8.30 12 kwietnia 2022 r. nowojorska policja poinformowała, że otrzymała zgłoszenie o ataku na stację metra w Brooklynie. Z zawiadomienia wynikało, że krępy, ciemnoskóry mężczyzna w kamizelce, kasku budowlanym i masce przeciwgazowej rzucił w kierunku zatłoczonego peronu dwa granaty dymne i zaczął strzelać, gdy pociąg linii N zbliżał się do stacji 36th Street w dzielnicy Sunset Park. Oddał kilkadziesiąt strzałów, po czym uciekł z miejsca zdarzenia[1].

Policja przekazała, że 10 osób zostało trafionych strzałami z broni palnej, 5 jest ciężko rannych, ale żadna z ich ran nie zagrażała życiu, a kolejne 13 osób doznało obrażeń związanych z wdychaniem dymu, upadkami lub atakami paniki.

Natychmiast rozpoczęła się policyjna obława w poszukiwaniu zamachowca. Wszystkie szkoły i galerie handlowe w pobliżu zostały zamknięte. Burmistrz Eric Adams poinformował, że poszukiwania były utrudnione przez fakt, że jedyna kamera ochrony na stacji metra, która mogła zarejestrować miejsce zdarzenia, nie działała. Jednak jeszcze w to samo popołudnie nowojorskiej policji udało się zidentyfikować sylwetkę sprawcy[2].

Napastnikiem okazał się 62-letni Frank R. James. Jak ustalono, mężczyzna wynajął furgonetkę U-Haul w Filadelfii, którą zlokalizowano osiem godzin po ataku. Kluczyki do niej zabezpieczyli świadkowie zdarzenia na stacji w kolekcji rzeczy, które należały do atakującego. Oprócz kluczyków znaleziono także pistolet Glock 9 mm, trzy magazynki z amunicją, kartę kredytową z danymi, toporek i butelkę z – jak się później okazało – benzyną[3].

Na kilka godzin przed zatrzymaniem Jamesa policja ustaliła, że opublikował on dziesiątki filmów na platformie YouTube, gdzie relacjonował wydarzenia w długich i agresywnych przemówieniach. Filmy przedstawiały niespokojnego samotnika, często sfrustrowanego kwestiami rasy, bieżącymi wydarzeniami i sprawami globalnymi. Obwiniał czarnoskóre kobiety o przemoc i nienawiść na świecie oraz wskazał na rosyjską inwazję na Ukrainę jako dowód, że biali ludzi są odpowiedzialni za ludobójstwo i wszyscy powinni zginąć. Ponadto zabezpieczono dowód w postaci nagrania, w którym grozi burmistrzowi Adamsowi bolesną śmiercią. Władze Nowego Jorku zaoferowały 50 tys. dolarów za pomoc w ujęciu zamachowca.

Frank R. James został zatrzymany dzień później w pobliżu McDonalda w East Village, około 29 godzin od rozpoczęcia obławy. Prokuratura tuż po aresztowaniu stwierdziła, że stanowi on ciągłe realne zagrożenie dla społeczeństwa. Jego prawnicy poinformowali, że ich klient sam zadzwonił na infolinię w celu poddania się. Jednocześnie zażądał od sędziego federalnego zapewnienia opieki psychiatrycznej w więzieniu.

James oskarżony jest o przeprowadzenie ataku terrorystycznego na system transportu zbiorowego. Za popełniony czyn grozi mu dożywocie[4].


[1] D. Sanders, Police Search for Gunman in Attack on Brooklyn Subway,nytimes.com,

12.04.2022, https://www.nytimes.com/live/2022/04/12/nyregion/brooklyn-subway-shooting, 25.04.2022.

[2] Brooklyn shooting: Person of interest named in New York subway attack,bbc.com,

13.04.2022, https://www.bbc.com/news/world-us-canada-61089619, 25.04.2022.

[3] J. Garsd, S. Nessen, J. Dean, V. Romo, NYPD identifies a person of interest in the Brooklyn subway shooting, npr.org, 12.04.2022, https://www.npr.org/2022/04/12/1092286633/brooklyn-nyc-subway-station-shooting, 25.04.20227.

[4] T. Closson, R. Davis O’Brien, Brooklyn Subway Attack Suspect Is Ordered Held Without Bail,nytimes.com,

14.04.2022, https://www.nytimes.com/2022/04/14/nyregion/brooklyn-subway-shooting-frank-james.html, 25.04.2022.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz w dziale: BEZPIECZEŃSTWO