/

Atak rakietowy w Irbil

4 mins read

Maria Nowakowska, 22.03.2022 r.

W nocy z 12 na 13 marca 2022 r. 12 pocisków batalistycznych uderzyło w Irbil – stolicę Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego w północnej części Iraku. Kurdyjski minister spraw wewnętrznych poinformował, że pociski wycelowano w nowy budynek konsulatu USA i sąsiednią dzielnicę mieszkaniową. Atak spowodował głównie szkody materialne, w jego wyniku został ranny jeden z cywilów. Rzecznik Departamentu Stanu USA powiedział, że żaden Amerykanin nie ucierpiał, nie doszło też do uszkodzeń obiektów rządowych USA w Irbil[1]A. Ismail, Ballistic missiles hit Iraq’s Kurdish capital, Iran’s Revolutionary Guard claim responsibility, „Reuters”, 13.03.2022, … Continue reading.

Zdaniem irackiego urzędnika do spraw bezpieczeństwa „przedwcześnie jest wskazywać palcem winę na konkretną stronę, ale wstępne raporty bezspornie pokazują, że był to transgraniczny atak rakietowy krótkiego zasięgu”, uważa też, że część wystrzelonych pocisków została wyprodukowana przez Iran. Jak podały irańskie media państwowe, do ataku przyznał się Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej IRGC (Islamic Revolutionart Guard Corps)[2]Iranian Guards claim ballistic missile attacks in Erbil, „Aljazeera”, 13.03.2022, https://www.aljazeera.com/news/2022/3/13/missiles-hit-iraqs-kurdish-capital-no-casualties-officials, 13.03.2022..

Osobą, która potępiła atak, był między innymi Masrour Barzani – premier Kurdyjskiego Rządu Regionalnego (KRG). Jak napisał na Twitterze z oficjalnego konta KRG: „Irbil nie pokłoni się tchórzom. Zdecydowanie potępiam atak terrorystyczny na kilka sektorów w Irbil”. Natomiast rzecznik Departamentu Stanu USA niedzielny ostrzał nazwał „oburzającym atakiem”[3]Tamże..

Siły amerykańskie stacjonujące w kompleksie międzynarodowego lotniska w Irbil były już wielokrotnie ostrzeliwane za pomocą rakiet i dronów. Te ataki Waszyngton przypisuje grupom zbrojnym powiązanym z Iranem. Takie natarcia jednak nie zdarzały się już od kilku miesięcy. Ostatni ostrzał skierowany na siły amerykańskie nastąpił w styczniu 2020 r. w odwecie za zabicie wojskowego dowódcy – Kasema Solejmaniego – na lotnisku w Bagdadzie[4]Tamże..

Irak oraz Syria są miejscami, gdzie regularnie dochodzi do aktów przemocy między Stanami Zjednoczonymi a Iranem. Szyickie milicje islamskie wspierane przez Iran atakowały USA na terenie obu tych państw, a Waszyngton od czasu do czasu odpowiadał nalotami powietrznymi[5]A. Ismail, Ballistic missiles hit….


W poniedziałek 7 marca 2022 roku Izrael dokonał nalotu na Syrię, w wyniku czego zginęło dwóch członków IRGC. Grupa ta obiecała odwet. Jak czytamy w wydanym oświadczeniu: „Każde powtórzenie ataków Izraela spotka się z ostrą, zdecydowaną i destrukcyjną reakcją”[6]Iranian Guards claim ballistic missile…. Dlatego analitycy twierdzą, że był to raczej odwet za izraelskie naloty z początku tygodnia niż atak na USA[7]A. Ismail, Ballistic missiles hit….

Przypisy

Przypisy
1 A. Ismail, Ballistic missiles hit Iraq’s Kurdish capital, Iran’s Revolutionary Guard claim responsibility, „Reuters”, 13.03.2022, https://www.reuters.com/world/middle-east/multiple-rockets-fall-erbil-northern-iraq-state-media-2022-03-12/, 13.03.2022.
2 Iranian Guards claim ballistic missile attacks in Erbil, „Aljazeera”, 13.03.2022, https://www.aljazeera.com/news/2022/3/13/missiles-hit-iraqs-kurdish-capital-no-casualties-officials, 13.03.2022.
3 Tamże.
4 Tamże.
5 A. Ismail, Ballistic missiles hit…
6 Iranian Guards claim ballistic missile…
7 A. Ismail, Ballistic missiles hit…

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz w dziale: NEWSY