O świcie w niedzielę 24 kwietnia 2022 r. pojazdy załadowane materiałami wybuchowymi eksplodowały w trzech obozach wojskowych w centrum Mali – Sevare, Niono i Bapho[1]. Stacjonujące w obozie Sevare wojsko podało, że zabito 6 żołnierzy, a 15 zostało rannych. Nie były to jedyne ataki, gdyż po drugiej stronie granicy – w północnym Burkina Faso – oddziały wojskowe w Gaskinde i Pobe-Mengao również zostały zaatakowane. W konsekwencji śmierć poniosło dziewięciu żołnierzy i sześciu cywilów, wśród ofiar znajdowało się też dwóch członków zbrojnej grupy samoobrony. Według źródeł wojskowych 11 napastników-samobójców zginęło w ataku na obóz wojskowy w Sevare. Dodatkowo na miejscu znaleziono dwa karabiny AK-47, telefony oraz inny sprzęt wojskowy.
W kolejnej inwazji około 30 żołnierzy zostało rannych w wyniku trzech ataków na terenie Mali. Odpowiedzialna za zdarzenia Katiba of Macina należy do Grupy Wspierania Islamu i Muzułmanów (GSIM, ang. Group to Support Islam and Muslims). Jest to nazwa sojuszu powiązanego z Al-Kaidą i największej sieci dżihadystycznej w Sahelu.
Atakujący wysłali wiadomość audio do AFP (Agence France-Presse), w której poinformowali, że w niedzielny poranek mudżahedini z Katiba Macina zaatakowali trzy obozy malijskich wojsk. Jak podała agencja AFP, nagranie zawierało również słowa: „Uderzamy w obozy w tym samym czasie w odległości pięciu minut od siebie. Oprócz zgonów wyrządziliśmy im szkody materialne”. Na nagranie odpowiedziały malijskie siły zbrojne FAMA, oświadczając, że obecnie sytuacja jest już pod kontrolą. Wzmocnione zostały wszelkie środki bezpieczeństwa, rozpoczęto również patrole sektorów wokół obozów wojskowych. Dodatkowo wysłano prośbę do głównej misji ONZ w Mali o rozmieszczenie sił szybkiej interwencji w obozie Sevare.
Mali jako jeden z najbiedniejszych krajów świata walczy z rebeliantami od lat, a konflikt ten pochłonął już tysiące ofiar. Niestabilność w tym regionie wywołują działania grup powiązanych z Al-Kaidą i ISIL (Państwo Islamskie Iraku i Lewantu)[2]. Wojskowe grupy bojowe przejęły władzę w Mali i Burkina Faso w ciągu ostatnich dwóch lat, obiecując większe bezpieczeństwo niż ich demokratycznie wybrani poprzednicy. Jednak wciąż dochodzi do gwałtownych ataków na ludność cywilną i armię[3].
[1] Several soldiers killed, dozens injured in attacks in Mali, france24.com, 24.04.2022, https://www.france24.com/en/africa/20220424-several-soldiers-killed-dozens-injured-in-attacks-in-mali, 25.04.2022.
[2] K. Pronińska, Konflikty zbrojne: ofensywa ISIL i afrykańskich dżihadystów, „Polska Bibliografia Naukowa”, 2015, https://wnpism.uw.edu.pl/wp-content/uploads/2020/06/06_2015.pdf, 25.04.2022.
[3] 15 soldiers, 6 civilians killed in attacks in Mali, Burkina Faso, Al Jazeera”, 24.04.2022, https://www.aljazeera.com/news/2022/4/24/six-soldiers-killed-20-injured-in-mali-terror-attacks-2, 25.04.2022.