//

CIA instruuje Rosjan, jak dzielić się sekretami z agencją szpiegowską

4 mins read

Wojna w Ukrainie trwa już trzeci miesiąc, więc CIA wprowadza nowe podejście do swojej podstawowej misji rekrutacji szpiegów i pozyskiwania tajemnic. W poniedziałek 2 maja 2022 r. opublikowała notatkę o potajemnym udostępnianiu przez Rosjan informacji za pośrednictwem zaszyfrowanych kanałów na stronie internetowej agencji. Inwazja Rosji na Ukrainę skłoniła więcej Rosjan do podjęcia ryzykownego kroku, jakim jest skontaktowanie się z Centralną Agencją Wywiadowczą USA. Jej pracownicy mają nadzieję na pozyskanie wiadomości od ludzi, którzy próbują przekazywać je od początku wojny, i tych, którzy prawdopodobnie mają większy dostęp do rosyjskich tajemnic urzędowych.

Aby zapewnić bezpieczeństwo potencjalnym informatorom, CIA w trzech postach w mediach społecznościowych udostępniła szczegółowe instrukcje w języku rosyjskim dotyczące korzystania z przeglądarki internetowej „Tor”, która umożliwia użytkownikom anonimowe przeglądanie internetu, a także wirtualnych sieci prywatnych VPN (Virtual Private Network). „Nie używaj komputera domowego lub biurowego, aby się z nami skontaktować”, ostrzega agencja w swoim przewodniku. Rosjanie powinni korzystać z sieci VPN, która nie ma siedziby w Rosji, Chinach ani innych krajach uważanych za „nieprzyjazne” dla Stanów Zjednoczonych. Agencja podczas cyfrowego wejścia prosi o podanie pełnej nazwy kraju, z którego koresponduje dana osoba, swojego oficjalnego stanowiska oraz poinformowania, do jakiego rodzaju wiadomości ma dostęp.

VPN –  „Virtual Private Network” (wirtualna sieć prywatna) to usługa, która umożliwia korzystanie z Internetu z ukrytym adresem IP, zwiększając prywatność i bezpieczeństwo w sieci. Zdjęcie: Dan Nelson (Unsplash), 09.05.2022.

Nie ma gwarancji, że przekazane przez Rosjan informacje okażą się przydatne. Jednak zdaniem weteranów wywiadu sam fakt, że CIA szuka sposobu na ułatwienie zmotywowanym Rosjanom nawiązania kontaktu, sugeruje, że wielu potencjalnych rekrutów do służby w wywiadzie czeka w kolejce.

Strategia gromadzenia danych wywiadowczych CIA jest częścią szerszego planu rządu USA mającego na celu obejście rosyjskich ograniczeń wolności słowa i dostępu do wiarygodnych wiadomości. Rosyjski rząd rozprawił się z niektórymi platformami mediów społecznościowych i ograniczył możliwość korzystania z nich przez obywateli. Jednak niektóre strony nadal są aktywne i dobrze prosperują. Platforma YouTube wciąż działa z milionami widzów, a dziesiątki milionów Rosjan korzystają z aplikacji WhatsApp.

Po naciskach rządu, aby ograniczyć przepływ informacji o wojnie tuż po jej rozpoczęciu, Rosjanie masowo poszukiwali VPN. Według danych „TOP10VPN” zainteresowanie tymi usługami w Rosji wzrosło w marcu o 2692 procent! Rosyjski zakaz korzystania z Facebooka i Twittera pomógł zwiększyć popyt na usługi sieci prywatnych, które teraz spróbuje wykorzystać CIA[1].


[1] Opracowano na podstawie: S. Harris, CIA instructs Russians on how to share secrets with the spy agency, washingtonpost.com, 3.05.2022, https://www.washingtonpost.com/national-security/2022/05/03/cia-russia-agents-recruitment-ukraine/, 4.05.2022.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz w dziale: BEZPIECZEŃSTWO