19 listopada 2021 roku odbył się dzień otwarty na kierunku Analityka Bezpieczeństwa, w budynku Państwowej Szkoły Wyższej w Gnieźnie. Organizatorem wydarzenia był prorektor ds. studenckich oraz dyrektor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie PSW Gniezno płk rez. dr Krzysztof Danielewicz, wspierany przez studentów II roku Analityki Bezpieczeństwa.
Dzień otwarty został zorganizowany głównie dla uczniów klas maturalnych, aby pomóc im w wyborze dalszej drogi zawodowej. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku pracy powoduje, że decyzja ta pozostaje coraz trudniejsza. Dlatego też goście biorący udział w wydarzeniu mogli zapoznać się z ofertą uczelni PSW, pozyskać informację na temat kierunku Analityka Bezpieczeństwa oraz bezpośrednio spotkać się z wykładowcami i studentami.
Analityk to zawód uniwersalny i przyszłościowy, gdyż działa on w wielu sektorach, takich jak: bezpieczeństwo, polityka międzynarodowa, dyplomacja, cyberbezpieczeństwo i finanse. Dlatego też kierunek Analityka Bezpieczeństwa został skonstruowany w oparciu o kompetencje XXI wieku, które kompleksowo przygotowują do pracy. Kształcenie analityka to proces długotrwały, wymagający nie tylko doboru odpowiednich treści programowych, ale przede wszystkim pracy z praktykami i ekspertami.
Dlatego też w dniu otwartym kierunku przeprowadzono warsztaty z międzynarodowymi ekspertami z zakresu: bezpieczeństwa międzynarodowego, cyberprzestępczości, komunikacji międzykulturowej oraz stosunków międzynarodowych i kulturowości. Warsztaty odbyły się w dwóch blokach godzinowych, tj.: I tura – 9.00-12.00 i II tura – 12.15-15.00. Każdy uczestnik mógł wziąć udział w dwóch wybranych przez siebie warsztatach spośród siedmiu zaproponowanych przez naszych prelegentów:
1. Afganistan wczoraj i dziś – warsztaty poprowadził Paweł Mateńczuk, ps. Naval, przez 14 lat służący jako operator jednostki wojskowej GROM. Brał udział w misjach zagranicznych na wodach Zatoki Perskiej, Iraku i Afganistanu. Prelegent przybliżył pracę i znaczenie analityków, wywiadu i kontrwywiadu wojskowego na przykładzie konfliktu w Afganistanie. Poruszył również problem dezinformacji, która jest jedną z ważniejszych powodów niepowodzenia misji wojskowych. Naval w swojej prezentacji przybliżył gościom problemy i zagrożenia Afganistanu, z którymi osobiście musiał się zmierzyć podczas misji w Afganistanie.
2. Wojskowe służby specjalne w operacjach w kraju i za granicą”– warsztaty na temat sposobów wykrywania działalności szpiegowskiej i przeciwdziałania terroryzmowi podczas misji wojskowych na świecie poprowadził płk rez. mgr inż. Maciej Matysiak, To wykładowca w PSW Gniezno, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu na kierunku dowódczym. W swojej karierze wojskowej zajmował stanowiska służbowe od oficera młodszego aż po stopień pułkownika. Służbę zawodową zakończył w 2016 roku.
3. Specyfika pracy i służby wojskowej w Afryce – swoimi doświadczeniami z pracy na misji szkoleniowej w Mali oraz podróży po Etiopii i Rwandzie podzielił się z uczestnikami płk rez. dr inż. Krzysztof Danielewicz, prorektor ds. studenckich w PSW Gniezno.
4. W świat mniejszości – temat kontrowersji wokół uchodźców i imigrantów poruszył płk dr hab. Marek Bodziany, prof. Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz wykładowca PSW w Gnieźnie, gdzie specjalizuje się w różnorodności kulturowej.
5. O roli wielokulturowości na przykładzie muzyki, religii, sportu, kina oraz kuchni opowiedział dr Mamadou Diouf, muzyk i animator kultury, współzałożyciel fundacji „Afryka Inaczej”.
6. Islam, Bliski Wschód oraz różnice kulturowe między światem arabskim a Polską były tematem warsztatów, które poprowadził dr Ziad Abou Saleh – wykładowca Uniwersytetu SWPS i WSB we Wrocławiu, ekspert ds. negocjacji i komunikacji międzykulturowej.
7. Nadużycia finansowe, korupcja, pranie brudnych pieniędzy i finansowanie terroryzmu – to główne zagadnienia, które na warsztatach poruszył mgr Marek Kołtun, wykładowca w PSW Gniezno. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a także były żołnierz zawodowy wojsk organów ścigania w Ministerstwie Obrony Narodowej RP. Biegły sądowy w zakresie audytu śledczego i kryptowalut przy Sądzie Okręgowym w Krakowie, ekspert AML/CFT (Ani Money Laundering/Counter Financing of Terrorism – przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu).