DR JAROSŁAW STRÓŻYK

2 mins read

Generał brygady rezerwy, doktor nauk o bezpieczeństwie, absolwent m.in. Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz NATO Defense College w Rzymie.

W trakcie wieloletniej służby w Wojsku Polskim pełnił funkcje wymagające analizy i planowania strategicznego, w Polsce, dyplomacji RP oraz w międzynarodowych strukturach wojskowych NATO i w Stanach Zjednoczonych.

Uczestniczył w procesie przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz współorganizował w 1999 roku biuro Polskiego Przedstawiciela Wojskowego w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli.
W 2010 roku Komitet Wojskowy NATO wybrał go na stanowisko zastępcy dyrektora Zarządu Wywiadu w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli, gdzie był współodpowiedzialny m.in. za wysokobudżetowe projekty poprawy skuteczności pozyskiwania rzetelnych informacji, ich analizy oraz przedstawiania wyników, opinii i ocen m.in. sekretarzowi generalnemu NATO.

W latach 2013-2016 był attaché obrony przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie. W czasie służby dyplomatycznej prezentował stanowisko RP w Pentagonie oraz Kongresie USA
Obecnie jest adiunktem Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykładał także m.in. w National Defense University w Waszyngtonie, Foreign Service Institute Departamentu Stanu USA w Waszyngtonie, Baltic Defense College w Tartu. Współpracował z Daniel Morgan Academy w Waszyngtonie.

Publikował w języku polski i angielskim w obszarze stosunków międzynarodowych, międzynarodowej współpracy wojskowej oraz współczesnych zagrożeń bezpieczeństwa, w tym ze strony Rosji.
W 2020 roku opublikował monografię „Wybrane problemy międzynarodowej współpracy wywiadowczej. Czy NATO ma wywiad?” (Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego).

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz w dziale: AMBASADORZY KIERUNKU

MGR ROBERT BANNACH

Magister Robert Bannach – absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego w 1997 r. Były żołnierz wojskowych

DR ŁUKASZ SZWED

dr Łukasz Szwed – absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. T. Kościuszki we Wrocławiu, Politechniki Częstochowskiej, Akademii

DR MICHAŁ NOWAKOWSKI

dr Michał Nowakowski, radca prawny – prawnik z zamiłowaniem do nowych technologii, a także CEO w

AMB. DR PIOTR ŁUKASIEWICZ

Dyplomata cywilny i wojskowy, doradca Ministrów ON i SZ, ambasador i pułkownik rezerwy Wojska Polskiego. Reprezentant