ELMI ABDI

1 min read

Prezes Fundacja dla Somalii oraz Prezes Stowarzyszenia Somalijskiego w RP, urodził się w Mogadiszu, skończył w Somalii Uniwersytet jako lekarz weterynarii, w 1991 po wybuchu wojny, uciekł z Somalii. Po 5 latach wędrówki przez Syrię i Rosję w 1996 roku przyjechał do Polski, w 1997 roku otrzymał ochronę międzynarodową.

Mimo braku znajomości języka, kultury i religii, postanowił zostać w Polsce i zacząć wszystko od nowa. W 2004 otrzymał polskie obywatelstwo, w 2005 roku stworzył Stowarzyszenia Somalijskie w RP i jest jego prezesem do chwili obecnej. Celem Stowarzyszenia jest pomoc w Polsce osobom z Somalii i z pozostałych krajów afrykańskich.

W 2007 roku postała Fundacja dla Somalii, której fundatorem był przyjaciel Elmiego – Abdulkadir Gabeyre Farah. Po jego tragicznej śmierci, Elmi Abdi kieruje Fundacją dla Somalii, w 2019 roku uznany społecznikiem roku tygodnika Newsweek Polska.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz w dziale: AMBASADORZY KIERUNKU

MGR ROBERT BANNACH

Magister Robert Bannach – absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego w 1997 r. Były żołnierz wojskowych

DR ŁUKASZ SZWED

dr Łukasz Szwed – absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. T. Kościuszki we Wrocławiu, Politechniki Częstochowskiej, Akademii

DR MICHAŁ NOWAKOWSKI

dr Michał Nowakowski, radca prawny – prawnik z zamiłowaniem do nowych technologii, a także CEO w

AMB. DR PIOTR ŁUKASIEWICZ

Dyplomata cywilny i wojskowy, doradca Ministrów ON i SZ, ambasador i pułkownik rezerwy Wojska Polskiego. Reprezentant