//

Kontrowersyjna wypowiedź papieża Franciszka – propozycja spotkania z Władimirem Putinem

7 mins read

Papież Franciszek w wywiadzie dla włoskiego dziennika „Corriere della Sera”, opublikowanym 4 maja 2022 r., powiedział, że jest gotów spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W swojej wypowiedzi wyraził jednak obawę, że Putin nie weźmie udziału w tym spotkaniu, podkreślając jednocześnie, że Stolica Apostolska dążyła do rozmów z Rosją już po 20 dniach wojny w Ukrainie. Wówczas papież Franciszek poprosił sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kardynała Pietro Parolina, o przekazanie Putinowi informacji o możliwości prowadzenia rozmów. „Oczywiście konieczne było to, by przywódca Kremla «otworzył jakieś okno». Nie otrzymaliśmy dotąd odpowiedzi i wciąż nalegamy, choć obawiam się, że Putin nie może i nie chce tego spotkania w tym momencie” – zaznaczył Franciszek[1]Zaskakujące wypowiedzi papieża. Chęć spotkania z Putinem i „szczekanie NATO”, „Business Insider”, 3.05.2022, … Continue reading.

Papież Franciszek – 266. papież i i 8. Suweren Państwa Watykańskiego, wybrany w drugim dniu konklawe (13 marca 2013 roku). Zdjęcie: Ashwin Vaswani (Unsplash), 09.05.2022.

Papież powiedział również, że nie zamierza jechać do Kijowa, ponieważ są już tam jego dwaj przedstawiciele – kardynałowie Michael Czerny i Konrad Krajewski – a znacznie ważniejsza jest dla niego wizyta w Rosji: „(…) czuję, że nie powinienem jechać. Najpierw muszę pojechać do Moskwy, muszę spotkać się z Putinem. Ale ja też jestem księdzem, co mogę zrobić? Robię to, co mogę. Gdyby Putin otworzył drzwi (…)”[2]K. Opozda, Papież: Przyczyną wojny mogło być szczekanie NATO pod drzwiami Rosji, interia.pl, 3.05.2022, … Continue reading.

W wywiadzie Franciszek wspomina także swoją rozmowę wideo z patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem I, kiedy to po 20 minutach słuchania jego argumentacji mającej na celu usprawiedliwienie działań Rosji, odpowiedział : „Ja z tego nic nie rozumiem”. Według papieża Franciszka patriarcha nie może być posłusznym ministrantem Putina. Franciszek potwierdził również, że jego spotkanie z Cyrylem I było zaplanowane na 14 czerwca w Jerozolimie, jednak obie strony zgodziły się, że należy je chwilowo wstrzymać[3]Zaskakujące wypowiedzi papieża….

W świetle obecnej sytuacji w Ukrainie ciekawe wydają się informacje ujawnione przez Franciszka w wywiadzie dla „Corriere della Sera”. Papież w trakcie audiencji 21 kwietnia 2022 r. usłyszał od premiera Węgier Viktora Orbana, że Rosjanie planują zakończyć wszystkie swoje działania 9 maja: „Kiedy go spotkałem, powiedział mi, że Rosjanie mają plan, iż 9 maja wszystko się skończy. Mam nadzieję, że tak będzie; zrozumiałoby się w ten sposób eskalację w tych dniach”[4]Tamże..

Mimo zapewnień Orbana papież jest bardzo niezadowolony z obecnej sytuacji, która w jego oczach wciąż się pogarsza: „Bo teraz to już nie tylko jest Donbas, jest Krym, Odessa, ale i odcięcie Ukrainy od portu nad Morzem Czarnym; wszystko. Ja jestem pesymistą, ale musimy zrobić, co możliwe, by wojna się zatrzymała”. W całości wypowiedzi Franciszka wyraźnie wybrzmiewa ubolewanie nad trwającą wojną: „Jak można nie zatrzymywać takiej brutalności?”[5]Papież: przyczyną wojny….

Największe kontrowersje wzbudził jednak fragment wywiadu, w którym Franciszek wyraźnie i otwarcie zdyskredytował działalność NATO. Według papieża jednym z powodów rosyjskiej napaści na Ukrainę mogło być „szczekanie pod drzwiami Rosji przez NATO”. Franciszek zaszokował opinię publiczną również tym, że w udzielaniu wsparcia militarnego państwu, które broni się przed znacznie silniejszym najeźdźcą, widzi zagrożenia moralne i nie potrafi ocenić obecnej sytuacji. „Nie umiem odpowiedzieć, jestem za daleko. Jasną rzeczą jest to, że na tej ziemi wypróbowywana jest broń. Rosjanie wiedzą teraz, że czołgi na niewiele się zdają i myślą o innych rodzajach broni. Wojny prowadzi się po to, by wypróbować broń, jaką wyprodukowaliśmy”[6]Zaskakujące wypowiedzi papieża…; Papież Franciszek chce spotkać się z Putinem w Moskwie, forsal.pl, 3.05.2022, … Continue reading.

Tłum wiernych przed Bazyliką św. Piotra w Rzymie. Zdjęcie: Ágatha Depiné (Unsplash), 09.05.2022.

Słowa papieża dziwią o tyle, że w świetle całości jego pontyfikatu – dążenia do poznania prawdy i odejścia od tradycji na rzecz humanitaryzmu oraz niesienia realnej pomocy – jego obecne podejście wydaje się sprzeczne z tymi założeniami. Stanowisko papieża Franciszka w sprawie wojny na Ukrainie sprawia, że znacznie traci on poparcie opinii publicznej. Wielu posądza go o bycie stronnikiem Putina, kolejni uważają go za miałkiego papieża, który nie potrafi nazywać rzeczy po imieniu, wskazać agresora i wesprzeć Ukraińców w walce w słusznej sprawie. W oczy rzuca się również brak zrozumienia przez papieża obecnej sytuacji. Konflikt wciąż bowiem przybiera na sile, Kreml zaostrza swoje działania, a Franciszek upatruje w słowach Viktora Orbana przesłanek o pokoju i zakończeniu działań.

Przypisy

Przypisy
1 Zaskakujące wypowiedzi papieża. Chęć spotkania z Putinem i „szczekanie NATO”, „Business Insider”, 3.05.2022, https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/zaskakujace-wypowiedzi-papieza-chec-spotkania-z-putinem-i-szczekanie-nato/lmwkpqj, 3.05.2022.
2 K. Opozda, Papież: Przyczyną wojny mogło być szczekanie NATO pod drzwiami Rosji, interia.pl, 3.05.2022, https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-papiez-przyczyna-wojny-moglo-byc-szczekanie-nato-pod-drzwiam,nId,6000308, 3.05.2022.
3 Zaskakujące wypowiedzi papieża…
4 Tamże.
5 Papież: przyczyną wojny…
6 Zaskakujące wypowiedzi papieża…; Papież Franciszek chce spotkać się z Putinem w Moskwie, forsal.pl, 3.05.2022, https://forsal.pl/swiat/rosja/artykuly/8411447,papiez-franciszek-chce-spotkac-sie-z-putinem-w-moskwie.html, 3.05.2022.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz w dziale: BEZPIECZEŃSTWO