Jak podają urzędnicy południowokoreańscy oraz japońscy, Korea Północna wystrzeliła w środę podejrzany pocisk balistyczny w kierunku wschodnich wód terytorialnych. Kilka dni wcześniej przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un obiecał wzmocnić swój arsenał nuklearny „w najszybszym możliwym tempie” i zagroził użyciem go przeciwko rywalom. W zeszłym tygodniu Kim Dzong Un podczas wielkiej parady wojskowej w stolicy kraju, Pjongjangu, zaprezentował swoje najpotężniejsze rakiety z głowicami nuklearnymi, zdolne do rażenia zarówno Stanów Zjednoczonych, jak i ich sojuszników. W trakcie swojego przemówienia Kim ostrzegł, że Północ użyje swojej broni jądrowej z wyprzedzeniem, jeśli jej interesy narodowe będą zagrożone[1]. Przyrzekł też, że będzie rozwijał swój arsenał w „najszybszym możliwym tempie” [2].
Korea Północna ma w zwyczaju wzniecanie animozji poprzez testy broni w czasie, gdy Seul i Waszyngton inaugurują nowe rządy, chcąc najwyraźniej zwiększyć swoje wpływy w przyszłych negocjacjach[3]. Już wcześniej jej przywódca używał ostrej retoryki, w tym gróźb zaatakowania rywali bronią jądrową. Jednak fakt, że Kim wypowiedział tę groźbę osobiście i w szczegółowy sposób, wywołał niepokój o bezpieczeństwo wśród niektórych mieszkańców Korei Południowej[4].
Połączone Sztaby Korei Południowej poinformowały w oświadczeniu, że pocisk został wystrzelony z regionu stołecznego Północy i poleciał na wody u jej wschodniego wybrzeża. Korea Północna wielokrotnie wystrzeliwała rakiety balistyczne, co stanowi „akt poważnego zagrożenia” wobec międzynarodowemu pokoju i bezpieczeństwa i narusza rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ zakazujące wystrzeliwania rakiet balistycznych przez Północ[5]. W komunikacie podano również, że Won In-Choul, szef południowokoreańskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, przeprowadził wideokonferencję na temat wystrzelenia rakiety z gen. Paulem LaCamerą, amerykańskim generałem, który kieruje połączonym dowództwem sił zbrojnych Korei Południowej i USA w Seulu, oraz że zgodzili się oni utrzymać wspólną postawę obronną[6].
Dotychczasowe działania administracji Bidena w sprawie Korei Północnej ograniczały się do symbolicznych sankcji i propozycji otwartych rozmów. Korea Północna odrzuciła ofertę rozmów, twierdząc, że Stany Zjednoczone muszą najpierw porzucić „wrogą politykę”, co jest oczywistym nawiązaniem do międzynarodowych sankcji nałożonych przez USA oraz wspólnych ćwiczeń wojskowych USA i Korei Południowej[7].
Japonia również wykryła północnokoreańskie wystrzelenie – o czym poinformowało Ministerstwo Obrony – i szybko je potępiła. Zdaniem japońskiego wiceministra obrony Makoto Oniki szacuje się, że pocisk przeleciał na maksymalnej wysokości około 800 km na dystansie około 500 km, zanim wpadł do morza poza wyłączną strefę ekonomiczną Japonii.
Eksperci twierdzą, że niezwykle szybkie tempo, w jakim Korea Północna przeprowadza w tym roku testy broni, podkreśla jej podwójny cel, jakim jest rozwój programu rakietowego i wywieranie presji na Waszyngton w związku z coraz głębszym zamrożeniem negocjacji nuklearnych[8]. Pojawiają się również sygnały, że Północ przygotowuje się do przeprowadzenia próby jądrowej w swoim odległym, północno-wschodnim ośrodku badawczym.
[1] North Korea launches suspected missile toward sea, english.alarabiya.net, 4.05.2022, https://english.alarabiya.net/News/world/2022/05/04/North-Korea-launches-suspected-missile-toward-sea, 4.05.2022.
[2] B. Lendon, North Korea lauches ballistic missile, Japan and South Korea say, edition.cnn.com, 4.05.2022, https://edition.cnn.com/2022/05/03/asia/north-korea-missile-launch-intl-hnk-ml/index.html, 4.05.2022.
[3] North Korea launches suspected ballistic missile, theguardian.com, 4.05.2022, https://www.theguardian.com/world/2022/may/04/north-korea-launches-suspected-ballistic-missile/, 4.05.2022.
[4] Tamże.
[5] North Korea fires ballistic missile amid rising tensions, nbcnews.com, 4.05.2022, https://www.nbcnews.com/news/world/north-korea-launches-suspected-missile-sea-rcna27236, 4.05.2022.
[6] Tamże.
[7] Tamże.
[8] B. Lendon, North Korea lauches…