//

Nalot pakistańskich sił powietrznych na Afganistan

6 mins read

16 kwietnia 2022 r. we wczesnych godzinach porannych pakistańskie siły powietrzne dokonały nalotu w prowincjach Khost i Kunar we wschodnim Afganistanie. W wyniku bombardowania życie straciło 47 osób, a ponad 20 zostało rannych[1]. Afgański urzędnik rządowy pod warunkiem zachowania anonimowości powiedział, że celem ataków były wioski i budynki cywilne[2].

W ten sam dzień setki ludzi z zaatakowanych prowincji wyszły na ulicę w geście protestu potępiającego pakistańskie ataki[3]. Afgański portal informacyjny „Tolo News” donosi, że 18 kwietnia 2022 r. „dziesiątki mieszkańców południowej prowincji Kandahar zorganizowało protesty w reakcji na niedawne ataki Pakistanu na terytorium Afganistanu”[4]. „The New York Times” z kolei informuje, że pakistańskie naloty wywołały oburzenie także wśród mieszkańców dystryktów Tank i Mirali w północno-zachodnim Pakistanie. W nocy z 16 na 17 kwietnia setki pakistańskich aktywistów wyszły na ulicę, aby zaprotestować przeciwko zabijaniu niewinnych ludzi, w tym ich krewnych, ponadto wezwali pakistański i afgański rząd do utworzenia komisji śledczej, która zbada niedawny incydent i pociągnie do odpowiedzialności osoby odpowiedzialne za atak[5].

Rzecznik talibów Zabihullah Mujahid przekazał słowa potępienia oraz ostrzegł Pakistan przed potencjalną wojną, która nie sprzyja żadnej ze stron. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Afganistanu wezwało pakistańskiego ambasadora do udzielenia wyjaśnień[6]. Rząd Pakistanu nie skomentował od razu incydentu, dopiero Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwróciło się do talibów o większe zaangażowanie w zabezpieczaniu i zwalczaniu osób prowadzących działania terrorystyczne w Pakistanie z afgańskiej ziemi. Pakistański minister, wspominając o bojownikach działających w Afganistanie, którzy zagrażają stabilności Pakistanu, miał na myśli członków z grupy Tehreek-e-Taliban Pakistan (TTP) – pakistańskich talibów. Pakistańscy i afgańscy talibowie są osobnymi grupami, które dzielą wspólną ideologię. TTP wykorzystuje ludzi mieszkających po obu stronach granicy, kiedy ci odwiedzają krewnych, udają się do Pakistanu, szukając pomocy medycznej, czy do Afganistanu, aby handlować. W marcu 2022 r. organizacja TTP ogłosiła, że wraz z pierwszym dniem Ramadanu, tj. 1 kwietnia br., rozpocznie ofensywę przeciwko pakistańskim siłom bezpieczeństwa[7].

Kilka dni wcześniej, tj. 14 kwietnia 2022 r., co najmniej siedmiu pakistańskich żołnierzy służących w pobliżu granicy z Afganistanem straciło życie. Pakistański konwój wojskowy wpadł w zasadzkę przygotowaną przez bliżej nieokreśloną grupę zbrojną i został ostrzelany. Do zdarzenia doszło w rejonie Isham w północnym Waziristanie – dystrykcie w niestabilnej północno-zachodniej prowincji Khyber Pakhtunkhwa. W wyniku wymiany ognia zginęło siedmiu pakistańskich żołnierzy i czterech członków grupy zbrojnej[8].

Napięcia pomiędzy Islamskim Emiratem Afganistanu a Islamską Republiką Pakistanu wzrosły od momentu przejęcia władzy przez talibów w 2021 r. Stolica Pakistanu – Islamabad – twierdzi, że Afganistan ukrywa pakistańskich talibów, którzy dokonując napaści i ataków, próbują przejąć władzę w Pakistanie. Talibowie zaprzeczają ukrywaniu pakistańskich bojowników. Jednak ich złość budzi budowa ogrodzenia przez Pakistan wzdłuż 2700 km granicy, znanej jako linia Duranda[9]. Przez wiele lat Pakistan był oskarżany przez środowisko międzynarodowe o ukrywanie afgańskich talibów, zanim ci doszli do władzy w sierpniu 2021 r. Taka opinia o Pakistanie pojawiła się m.in. za sprawą ówczesnego premiera kraju – Imrana Khana, który wspierał konserwatywnych przywódców afgańskich. Nie jest jeszcze jasne, czy nowy premier Shehbaz Sharif także będzie wspierał talibski rząd w Afganistanie[10].


[1] Afghanistan death toll in 'Pakistan strikes’ rises to at least 47: officials, „France 24”, 17.04.2022, https://www.france24.com/en/live-news/20220417-afghanistan-death-toll-in-pakistan-strikes-rises-to-at-least-47-officials, 20.04.2022.

[2] Taliban issues warning over civilians killed by Pakistan rockets, „Aljazeera”, 16.04.2022, https://www.aljazeera.com/news/2022/4/16/pakistani-troops-killed-in-armed-ambush-near-afghanistan-border, 20.04.2022.

[3] Tamże.

[4] S. Rasooli, Kandahar Residents Protest Pakistani Attacks on Afghan Soil, „Tolo News”, 18.04.2022, https://tolonews.com/afghanistan-177632, 20.04.2022.

[5] S. Padshah, Ch. Goldbaum, I.T. Mehsud, Death Toll From Pakistani Airstrike Rises to 45, Afghan Officials Say, „The New York Times”, 18.04.2022, https://www.nytimes.com/2022/04/17/world/asia/afghanistan-airstrikes-pakistan.html, 20.04.2022.

[6] Taliban issues warning over civilians killed…

[7] Afghanistan death toll in 'Pakistan strikes’ rises to…

[8] Taliban issues warning over civilians killed…

[9] Tamże.

[10] K. Gannon, Pakistan Warns Afghanistan Not to Shelter Militants, „The Diplomat”, 18.04.2022, https://thediplomat.com/2022/04/pakistan-warns-afghanistan-not-to-shelter-militants/, 20.04.2022.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz w dziale: BEZPIECZEŃSTWO