/

Niekończący się terror w Somalii – Al-Shabaab atakuje bazę wojskową w Mogadiszu

8 mins read

23 marca 2022 r. niedaleko międzynarodowego lotniska w Mogadiszu, położonego na południowym wschodzie stolicy Somalii, dwóch napastników należących do Al-Shabaab[1]Al-Shabaab to największa organizacja bojowa walcząca o obalenie rządu somalijskiego i wspierających go zagranicznych sił wojskowych; Stanford CISAC, Mapping militants: Al-Shabaab, … Continue reading(działającego na terenie Somalii odłamu Al-Kaidy) przypuściło atak na bramę bazy wojskowej. Według informacji podanych przez somalijską telewizję państwową w wyniku wymiany ognia napastnicy zginęli, a kilku żołnierzy sił misji pokojowych AMISOM[2]AMISOM to kryptonim operacji pokojowej Unii Afrykańskiej, prowadzonej w Somalii od marca 2007 r. w celu przywrócenia pokoju w tym państwie, wspierana przez ONZ, AMISOM; About AMISOM, … Continue reading i ONZ zostało rannych. Tego samego dnia rzecznik Al-Shabaab, Abdiasis Abu Masab, w oficjalnym oświadczeniu potwierdził odpowiedzialność dżihadystycznego ugrupowania za zorganizowanie ataku. Regularne starcia pomiędzy bojownikami Al-Shabaab a służbami bezpieczeństwa stacjonującymi w Somalii prowadzone są nieprzerwanie od 2003 r.[3]Somali forces battling attackers at Mogadishu military camp, 23.03.2022, „Al Jazeera”, https://www.aljazeera.com/news/2022/3/23/somali-forces-battling-attackers-at-mogadishu-military-camp, … Continue reading.

Mapa 1. Mapa przedstawiająca terytorium Somalii oraz stolicę państwa – Mogadiszu, mapa powstała przy użyciu opogramowania QGiS (mapa autorska), 27.03.2022.

Z ogólnodostępnych źródeł nie wynika, kiedy dokładnie zaatakowano bazę międzynarodowych sił pokojowych w Somalii. Somalijska policja podała, że dwójka napastników wtargnęła przed bramy bazy Halane[4]Halaneto nazwa bazy wojskowej międzynarodowych sił pokojowych stacjonujących w Somalii (m.in. AMISOM czy ONZ), położonej niedaleko międzynarodowego lotniska Adan Abdulle, w Mogadiszu; A. … Continue reading i otworzyła ogień w kierunku stacjonujących tam żołnierzy. Rzecznik Al-Shabaab oświadczył, że grupa przypuściła wcześniej atak z wykorzystaniem pocisków moździerzowych na terenie bazy. Istnieje jednak nieścisłość, ponieważ ani somalijska policja, ani siły międzynarodowe nie zgłosiły takiego zajścia. Według informacji Al-Shabaab bojownicy wtargnęli do środka, co skutkowało licznymi ofiarami – brak jednak potwierdzenia i dowodów po obu stronach. Z powodu ataku z 23 marca na lotnisku międzynarodowym Aden Abdulle[5]Lotnisko Aden Abdulle – międzynarodowe lotnisko położone w stolicy Somalii – Mogadiszu. Swoją nazwę zawdzięcza pierwszemu prezydentowi kraju, którym był Aden Abdullah Osman Daar; … Continue reading w Mogadiszu całkowicie wstrzymano ruch lotniczy do momentu całkowitego rozwiązania sprawy zamachu[6]A. Sheikh, A. Hassan, Somali forces….

Al-Shabaab (tłum. „Młodzież islamska”) to najaktywniej działająca grupa terrorystyczna w Somalii, dążąca do ustanowienia nowego państwa somalijskiego, który będzie rządzony zgodnie z jej ścisłą interpretacją prawa szariatu. Formalnie Al-Shabaab stało się niezależną organizacją terrorystyczną w grudniu 2006 r., kiedy to odłączyła się od Islamic Court Union (ICU)[7]ICU to formacja milicyjno-polityczna w Somalii, która sprzeciwia się Tymczasowemu Parlamentowi, złożona z członków fundamentalistycznych ugrupowań islamistycznych w Somalii; Stanford … Continue reading, gdzie pełniła funkcję skrzydła bojowego. Filia Al-Kaidy działa na rzecz destabilizacji rządu Somalii poprzez zakłócanie przebiegu demokratycznych wyborów. Głównymi celami Al-Shabaab są policjanci, dziennikarze, działacze pokojowi, pracownicy organizacji międzynarodowych, dyplomaci i ludność cywilna. Zgodnie z wyznawaną przez Al-Shabaab ideologią salafizmu[8]Salafizm to ultrakonserwatywny, radykalny ruch religijno-polityczny w ramach sunnizmu, wzywający muzułmanów do stosowania nauk pierwotnych opisanych w Koranie, surowa reinterpretacja islamu; … Continue reading bojownicy kierowali swoje działania przeciw wrogom tejże idei – w tym wypadku przeciwko somalijskim chrześcijanom. Działalność Al-Shabaab obejmuje porwania, grabieże, przeprowadzanie zamachów bombowych, ataki z użyciem broni palnej i ataki samobójcze. Organizacja bierze na cel nie tylko pracowników zagranicznych służb, ale także ludność cywilną – od 2008 r. ataki samobójcze przeprowadzone przez jej bojowników nasiliły się (prawdopodobnie poprzez zacieśniające się relacje z Al-Kaidą). W przeprowadzanych przez Al-Shabaab zamachach bombowych najczęściej wykorzystywane są pojazdy ciężarowe. Zabieg ten ma na celu zmaksymalizowanie potencjalnej liczby ofiar. W 2012 r. obecne w tamtym czasie dowództwo ugrupowania oficjalnie przyrzekło wierność Al-Kaidzie i stało się jej regularną filią w Somalii. Według danych statystycznych Stanford CISAC z 2019 r. siły Al-Shabaab oscylują w granicach 9 tysięcy aktywnych bojowników oraz niezidentyfikowanej dotychczas liczby rezerwistów[9]Stanford CISAC, Mapping militants: Al-Shabaab, „Stanford”, 2019, https://cisac.fsi.stanford.edu/mappingmilitants/profiles/al-shabaab, 27.03.2022..

Atak na bazę sił pokojowych Halane to jeden z wielu tego typu incydentów w Somalii. Al-Shabaab przedstawia wojnę domową w kraju jako część globalnego dżihadu. Organizacja aktywnie działa zarówno w Somalii, jak i Kenii. W tym konkretnym przypadku siły bezpieczeństwa zneutralizowały pozornie wyglądające zagrożenie i obyło się bez większych strat i zniszczeń. Należy się jednak spodziewać, że ataki, zamachy terrorystyczne i ofensywa bojowników Al-Shabaab w Somalii przybiorą na sile. Wszystko ze względu na domniemany rozpad wewnątrzstrukturalny organizacji. Nowi członkowie będą pragnęli dowieść, że są godni przynależności do ugrupowania, a w ostatecznym rozrachunku – dążyć do przejęcia władzy w Al-Shabaab poprzez coraz to bardziej spektakularne i krwawe zamachy.

Przypisy

Przypisy
1 Al-Shabaab to największa organizacja bojowa walcząca o obalenie rządu somalijskiego i wspierających go zagranicznych sił wojskowych; Stanford CISAC, Mapping militants: Al-Shabaab, „Stanford”, 2019, https://cisac.fsi.stanford.edu/mappingmilitants/profiles/al-shabaab, 27.03.2022.
2 AMISOM to kryptonim operacji pokojowej Unii Afrykańskiej, prowadzonej w Somalii od marca 2007 r. w celu przywrócenia pokoju w tym państwie, wspierana przez ONZ, AMISOM; About AMISOM, „amisom-au.org”, https://amisom-au.org, 27.03.2022.
3 Somali forces battling attackers at Mogadishu military camp, 23.03.2022, „Al Jazeera”, https://www.aljazeera.com/news/2022/3/23/somali-forces-battling-attackers-at-mogadishu-military-camp, 27.03.2022.
4 Halaneto nazwa bazy wojskowej międzynarodowych sił pokojowych stacjonujących w Somalii (m.in. AMISOM czy ONZ), położonej niedaleko międzynarodowego lotniska Adan Abdulle, w Mogadiszu; A. Sheikh, A. Hassan, Somali forces kill two gunmen trying to enter Mogadishu army base – state TV,23.03.2022, „Reuters”, https://www.reuters.com/world/africa/somalias-security-forces-responding-terrorist-incident-military-camp-capital-2022-03-23/, 27.03.2022.
5 Lotnisko Aden Abdulle – międzynarodowe lotnisko położone w stolicy Somalii – Mogadiszu. Swoją nazwę zawdzięcza pierwszemu prezydentowi kraju, którym był Aden Abdullah Osman Daar; wikipedia.org, 24.03.2022, https://en.wikipedia.org/wiki/Aden_Adde_International_Airport, 27.03.2022.
6 A. Sheikh, A. Hassan, Somali forces…
7 ICU to formacja milicyjno-polityczna w Somalii, która sprzeciwia się Tymczasowemu Parlamentowi, złożona z członków fundamentalistycznych ugrupowań islamistycznych w Somalii; Stanford CISAC,2019, https://cisac.fsi.stanford.edu/mappingmilitants/profiles/islamic-courts-union, 27.03.2022.
8 Salafizm to ultrakonserwatywny, radykalny ruch religijno-polityczny w ramach sunnizmu, wzywający muzułmanów do stosowania nauk pierwotnych opisanych w Koranie, surowa reinterpretacja islamu; Dobrysłownik, https://dobryslownik.pl/slowo/salafizm/223076/, 27.03.2022.
9 Stanford CISAC, Mapping militants: Al-Shabaab, „Stanford”, 2019, https://cisac.fsi.stanford.edu/mappingmilitants/profiles/al-shabaab, 27.03.2022.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz w dziale: NEWSY