//

Pomoc humanitarna dociera na terytorium Etiopii kontrolowane przez siły Tigray – WFP

2 mins read

W wyniku konfliktu w Tigray – północnym regionie Etiopii, jednym z największych pod względem liczby ludności kraju w Afryce – zginęły tysiące ludzi, ponad dwa miliony musiały opuścić swoje domy, a w niektórych częściach kraju zapanował głód. Siły pod dowództwem premiera Abiy Ahmeda – etiopskie wojsko, etniczne bojówki i oddziały z sąsiedniej Erytrei – walczą o wyparcie Ludowego Frontu Wyzwolenia Tigray (Tigrayan People’s Liberation Front – TPLF) z jego twierdzy Tigray.

Jak poinformował na Twitterze Światowy Program Żywnościowy Organizacji Narodów Zjednoczonych, ciężarówki przewożące pomoc humanitarną wjechały na kontrolowane przez siły Tigray terytorium Etiopii po raz pierwszy od 15 grudnia 2021 r. Zdaniem ONZ ponad 90% z 5,5 mln mieszkańców regionu Tigray potrzebuje pomocy żywnościowej[1].

W trwającej od listopada 2020 r. wojnie domowej wojska etiopskie i sprzymierzeni żołnierze z sąsiedniej Erytrei dopuścili się wielu nadużyć, w tym tortur, gwałtów z użyciem broni i celowych zabójstw ludu Tigray. Bojownicy lojalni wobec TPLF zostali również oskarżeni przez Amnesty International o zabijanie cywilów i zbiorowe gwałty na dziesiątkach kobiet i nieletnich dziewcząt w miastach etiopskiego regionu Amhara[2].


[1] Aid enters Ethiopian territory controlled by Tigray forces – WFP, „Al Jazeera”, 1.04.2022, https://www.aljazeera.com/news/2022/4/1/aid-convoy-enters-ethiopian-territory-controlled-by-tigray-forces-for-first-time-in-3-months-wfp, 4.04.2022.

[2] Tamże.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz w dziale: BEZPIECZEŃSTWO