Francja i Niemcy wysłały do Rosji sprzęt wojskowy o łącznej wartości 273 mln euro, który obecnie może być używany w wojnie na Ukrainie, co ujawniła analiza UE udostępniona przez „The Telegraph”. Dostarczony sprzęt – m.in. bomby, rakiety, pociski i broń palną – wysłano pomimo ogólnounijnego embarga na dostawy broni do Rosji, wprowadzonego w następstwie aneksji Krymu w 2014 r. Komisja Europejska została zmuszona do aktualizacji zapisów w embargu, po ustaleniu faktu, że co najmniej 10 państw członkowskich UE wyeksportowało sprzęt o wartości szacowanej na 350 mln euro do Federacji Rosyjskiej[1]. Około 78 proc. tej sumy pochodzi z Niemiec i Francji. Pozostałe kraje to m.in.: Włochy, Austria, Bułgaria, Czechy, Słowacja, Finlandia, Hiszpania i Chorwacja[2].
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotkał się z ostrą krytyką za swoją niechęć dostarczenia broni Ukrainie. Krytyka wzrosła, gdy okazało się, że niemieckie firmy wykorzystały lukę w embargu UE na eksport broni do Rosji, co przełożyło się na sprzedaż sprzętu o wartości 121 mln – m.in. broni palnej czy pojazdów opancerzonych. Berlin bronił swojego wykorzystania dwuznaczności w ramach unijnej blokady zbrojeń w 2014 r., twierdząc, że towary sprzedano dopiero po uzyskaniu gwarancji od Kremla, iż dostarczone środki zostaną przeznaczone do użytku cywilnego, a nie w celach militarnych.

Komisja Europejska stwierdziła również, że Francja była odpowiedzialna za wysyłanie sprzętu o wartości 152 mln euro do Rosji w ramach 76 licencji eksportowych, zawartych przed 2014 r.[3] Oprócz rakiet, torped i bomb francuskie firmy wysłały do Rosji systemy nawigacyjne dla 60 myśliwców Su-30, 55 kamer termowizyjnych do czołgów, 800 kamer termowizyjnych Catherine XP z noktowizorem służących do identyfikacji celów ludzkich wyprodukowanych przez firmę Thales, kamery termowizyjne Matis do czołgów oraz systemy obrazowania w podczerwieni dla śmigłowców Ka-52 produkowanych przez firmę Safran. Chociaż większość tych elementów wyposażenia nie jest śmiercionośna, są one przeznaczone do modernizacji rosyjskiego wojska i mogą być już użyte w wojnie ukraińskiej[4].
Od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę przez Rosję 24 lutego UE wprowadziła dalsze ograniczenia dotyczące eksport produktów podwójnego zastosowania do Moskwy, zamykając lukę[5]. Według danych Komisji Europejskiej kraje UE w ubiegłym roku sprzedały Rosji broń i amunicję o wartości 39 mln euro[6].
[1] J. Barnes, Exclusive: France and Germany evaded arms embargo to sell weapons to Russia, „The Telegraph”, 22.04.2022, https://www.telegraph.co.uk/world-news/2022/04/22/exclusive-france-germany-evaded-arms-embargo-sell-weapons-russia/, 25.04.2022.
[2] J. Saballa, Russia Using German, French Weapons Against Ukraine: Report, 25.04.2022, https://www.thedefensepost.com/2022/04/25/russia-german-french-weapons-ukraine/, 25.04.2022.
[3] J. Barnes, Exclusive: France and Germany…
[4] S. Desai, Macron denies France violated European sanctions with Russia arms sales, „Anadolu Agency”, 16.03.2022, https://www.aa.com.tr/en/europe/macron-denies-france-violated-european-sanctions-with-russia-arms-sales/2536410, 4.05.2022.
[5] J. Saballa, Russia Using German, French…
[6] J. Barnes, Exclusive: France and Germany…