/

Rząd wojskowy Czadu i grupy opozycyjne prowadzą rozmowy pokojowe w Katarze

3 mins read

Błażej Adamski, 22.03.2022 r.

Wojskowy rząd Czadu i dziesiątki grup opozycyjnych rozpoczęły w Katarze rozmowy pokojowe, które mają być pierwszym krokiem w kierunku zakończenia rebelii i przeprowadzenia wyborów. Od uzyskania niepodległości w 1960 r. Czad ma burzliwą historię, a dziesiątki tysięcy ludzi zginęło w różnych konfliktach między licznymi, zmieniającymi się grupami zbrojnej opozycji. Na spotkanie w Doha zaproszono przedstawicieli 44 grup zbrojonych i opozycyjnych (niektórzy nie dotarli), które odbyło się 27 lutego 2022r. Premier Czadu Albert Pahimi Padacke i szef Komisji Unii Afrykańskiej Moussa Faki Mahamat powiedzieli na otwarciu konferencji, że w celu zakończenia rozmów sukcesem obie strony muszą pójść na ustępstwa. Istnieje jednak ryzyko, że proces ten będzie długotrwały i skomplikowany.

Przywitanie przedstawicieli Czadu i Kataru na otwarciu konferencji w Doha, https://www.aljazeera.com/news/2022/3/13/chad-military-govt-opposition-groups-hold-peace-talks-in-qatar, 14.03.2022.

Czad pogrążył się w chaosie po tym, jak w kwietniu 2021 r. w walkach z rebeliantami na północy kraju zginął wieloletni przywódca – Idriss Déby Itno[1]Chad military gov’t, opposition groups hold peace talks in Qatar, „aljazeera”, 13.03.2022, … Continue reading. Władzę przejął jego syn – Mahamat Idriss Déby Itno, 38-letni czterogwiazdkowy generał, który stanął na czele 15-osobowej rady wojskowej i zobowiązał się do przeprowadzenia wolnych wyborów po zakończeniu dialogu narodowego, który miał się rozpocząć 10 maja. Dyplomaci twierdzą, że wszystko może zostać opóźnione, bo rozmowy wstępne w Doha potrwają tygodniami. Zgodnie z planem młodszego Déby’ego dialog ma być wstępem do uzgodnienia nowej konstytucji, a następnie przeprowadzenia wyborów[2]Tamże..

Burzliwy Czad

Mapa przestawiająca położenie Czadu w Afryce, stworzona w programie QGIS przez autora opracowania.
Premier Czadu Padacke uważa, że sukces rozmów pomoże ustabilizować cały region Sahelu, gdzie uzbrojone grupy regularnie przeprowadzają ataki[3]Tamże.. Stwierdził również, że: „Prawdziwa odwaga nie oznacza wymachiwania bronią, ale odwagę, by ją złożyć”. Libijska minister spraw zagranicznych Najla al-Mangoush również przyznała, że proces pokojowy będzie miał kluczowe znaczenie dla poprawy stabilności i pomoże „zwalczyć terroryzm” w regionie Sahelu. Starszy z Déby’ch sam doszedł do władzy na czele sił rebelianckich w 1990 r. W 2008 r. i ponownie w 2019 r. kolumny bojowników były bliskie odsunięcia go od władzy, ale w obu przypadkach zostały powstrzymane przez francuskie siły wojskowe[4]Tamże..

Przypisy

Przypisy
1 Chad military gov’t, opposition groups hold peace talks in Qatar, „aljazeera”, 13.03.2022, https://www.aljazeera.com/news/2022/3/13/chad-military-govt-opposition-groups-hold-peace-talks-in-qatar, 14.03.2022.
2 Tamże.
3 Tamże.
4 Tamże.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz w dziale: NEWSY