//

Siedem ofiar ataku w północno-wschodniej Nigerii

5 mins read

We wtorek 3 maja 2022 r. islamscy rebelianci zaatakowali wioskę Kautukari w rejonie Chibok w północno-wschodnim stanie Borno w Nigerii[1]. Według agencji Associated Press zginęło co najmniej siedem osób. Do zdarzenia doszło podczas dwudniowej wizyty w Nigerii sekretarza generalnego ONZ António Guterresa, który udał się do Borno – stanu spustoszonego przez trwającą dekadę rebelię[2].

Obszar Chibok znajduje się 115 km (71 mil) od Maiduguri – stolicy stanu – gdzie Guterres spotkał się z byłymi bojownikami reintegrowanymi ze społeczeństwem i tysiącami ludzi przesiedlonymi przez grupy zbrojne. Sekretarz wezwał do umożliwienia bezpiecznego powrotu osobom przesiedlonym w wyniku konfliktu, gdyż władze zamykają obozy tymczasowe[3].

Rejon Chibok po raz pierwszy pojawił się w centrum uwagi, gdy rebelianci grupy Boko Haram uprowadzili ponad 200 uczennic ze szkoły lokalnej w kwietniu 2014 r. Początkowo zgłoszono znacznie mniej, bo około 85 uprowadzonych. Ostateczną liczbę porwanych dziewcząt ogłosił gubernator stanu i wynosiła ona 234. Nieścisłości wynikały z niepotwierdzonej informacji przekazanej przez nigeryjskie wojsko, jakoby część porwanych została już uratowana.

Lagos – stolica Nigerii. Zdjęcie: Nupo Deyon Daniel (Unsplash), 09.05.2022.

Porwanie przeprowadzone przez grupę Boko Haram wywołało ogólnoświatową kampanię sygnowaną hasłem #BringBackOurGirls. Akcję rozpoczął nigeryjski prawnik, który posiada mniej niż 1000 obserwujących na swoim Twitterze. Ten jeden wpis rozpoczął globalną walkę o sprowadzenie dziewcząt do domu. W sprawie zabrały głos była sekretarz stanu Hillary Clinton oraz Michelle Obama, które wezwały rząd Nigerii do jak najszybszego odzyskania porwanych uczennic z rąk atakujących. Kampania wywołała ogromne poruszenie w sieci, gdzie aktywiści wnioskowali o uchwalenie międzynarodowej ustawy o przemocy wobec kobiet w Nigerii[4].

Wtorkowy atak skomentował przywódca społeczności Hassan Chibok, mówiąc, że atakujący „przybyli licznie, z większą siłą ognia i przejęli społeczność”. Mimo że oddziały z pobliskiej bazy wojskowej zostały rozmieszczone w regionie w celu odparcia ataków Boko Haram, to „szkody i tak zostały wyrządzone” – dodał przywódca.

Nigeria jako najbardziej zaludniony kraj Afryki od 2009 r. zmaga się z atakami na północnym wschodzie. Największym zagrożeniem nadal pozostają zbrojne grupy, takie jak Boko Haram i jego odłam – Prowincja Zachodniej Afryki Państwa Islamskiego (ISWAP, ang. The Islamic State in West Africa Province).

Według raportu Programu ONZ ds. Rozwoju ponad 35 tys. osób zginęło, a miliony przesiedlono w wyniku przemocy w Nigerii. Sytuację skomentował prezydent Nigerii Muhammadu Buhari, który twierdzi, że wojna przeciwko zbrojnym grupom dobiega końca. Dla poparcia swojej tezy powołał się na wojskową ofensywę oraz masowe dezercję i walki wewnątrz ekstremistycznych grup. Jednak przywódca społeczności Chibok twierdzi, że sytuacja ciągle się pogarsza, a grupy Boko Haram i ISWAP nadal stanowią zagrożenie[5].


[1] Seven dead in attack on Chibok community in northeast Nigeria, „Al Jazeera”, 4.05.2022, https://www.aljazeera.com/news/2022/5/4/seven-dead-in-attack-on-chibok-community-in-northeast-nigeria, 4.05.2022.

[2] UN Secretary-General, Antonio Guterres Arrives Nigeria On First Official Visit, channelstv.com, 3.05.2022, https://www.channelstv.com/2022/05/03/breaking-un-secretary-general-antonio-guterres-arrives-nigeria-on-first-official-visit/, 4.05.2022.

[3] UN chief asks for safe return conditions for Nigeria’s displaced, „Al Jazeera”, 4.05.2022, https://www.aljazeera.com/news/2022/5/4/un-chief-asks-for-safe-return-conditions-for-nigerias-displaced, 4.05.2022.

[4] L. De Bode, #BringBackOurGirls wields power, but for good or bad?, america.aljazeera.com”, 11.05.2014, http://america.aljazeera.com/articles/2014/5/11/-bringbackourgirlsnigeriasocialmediaactivists.html, 4.05.2022.

[5] Seven dead in attack…

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz w dziale: BEZPIECZEŃSTWO