//

Śmiercionośne rzutki rosyjskiej artylerii narzędziem masakry w Bucza

3 mins read

Do niedawna modne i zamożne ukraińskie miasto Bucza stało się symbolem rosyjskich zbrodni wojennych. Miejscowość Bucza jest oddalona o 30 km na północny wschód od ukraińskiej stolicy i liczy około 36 tys. mieszkańców. Podczas rosyjskiej okupacji miasta, która trwała od 4 do 31 marca, dokonano wielu zbrodni wojennych, badanych od 4 kwietnia przez Organizację Obrońców Praw Człowieka (Human Rights Watch, HRW)[1].

Reprezentanci organizacji odnaleźli dowody zbiorowych egzekucji, bezprawnych zabójstw, tortur, zaginięć i innych czynów uznawanych za zbrodnie przeciwko ludzkości. Przeprowadzono wywiady z lokalną ludnością oraz zebrano dowody w postaci nagrań, zdjęć i obrazów satelitarnych. Ponadto tylko 15 kwietnia odnaleziono 278 ciał osób cywilnych. Wiele osób zginęło także w wyniku wybuchów lub z powodów do tej pory nieznanych. Rosyjskie zbrodnie poskutkowały znacznym zmniejszeniem populacji obwodu kijowskiego[2].

Początkowo Rosjanie wypierali się działań na terenie miejscowości Bucza, jednak dowody ze zdjęć satelitarnych i przeprowadzone w mieście dochodzenia, zasugerowane na początku kwietnia przez Mateusza Morawieckiego, potwierdzają początkowe założenia[3].

Dopiero po niespełna miesiącu od zakończenia okupacji odkryto, co było powodem śmierci wielu cywili. Dziesiątki ofiar zginęły w wyniku postrzału w głowę lub klatkę piersiową z broni zwanej fléchettes, co oznacza strzałki (rzutki). Patolodzy i koronerzy odnaleźli te przypominające gwoździe strzałki w ciałach złożonych w masowym grobie[4].

Fléchettes mają zazwyczaj 3-4 cm długości. Wypełniane są nimi pociski polowe, które po wystrzale uwalniane są na odległość od 100 m do 300 m. Jeden pocisk zawiera około 8 tys. strzałek. Nabój, który trafia w ciało ofiary, traci swoją sztywność, następnie wygina się i rozpada, powodując kolejne rany.


[1] Ukraine: Russian Forces’ Trail of Death in Bucha, „HRW”,21.04.2022, https://www.hrw.org/news/2022/04/21/ukraine-russian-forces-trail-death-bucha, 24.04.2022.

[2] Tamże.

[3] Russia denies military forces killed Bucha civilians in Ukraine, „Al Jazeera”, 4.04.2022, https://www.aljazeera.com/news/2022/4/4/kremlin-rejects-accusation-russian-forces-killed-bucha-civilians, 24.04.2022.

[4] L. Tondo, Dozens of Bucha civilians were killed by metal darts from Russian artillery, „The Guardian”, 24.04.2022, https://www.theguardian.com/world/2022/apr/24/dozens-bucha-civilians-killed-flechettes-metal-darts-russian-artillery, 24.04.2022.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz w dziale: BEZPIECZEŃSTWO