18 maja 2021 r. odbyło się spotkanie online z gościem specjalnym – dr. Piotrem Łukasiewiczem: ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Afganistanie w latach 2012-2014, pułkownikiem rezerwy sił zbrojnych, politologiem, analitykiem, negocjatorem oraz ekspertem ds. współpracy międzynarodowej i zarządzania w sytuacjach kryzysowych.
Pierwsza część spotkania o charakterze wywiadu trwała półtorej godziny i odbyła się za pośrednictwem platformy Facebook na oficjalnym profilu PWSZ Gniezno o godzinie 11.00. Głównym tematem były zagadnienia związane ze znaczeniem informacji w działalności dyplomatycznej. O godzinie 12.30 odbyła się druga część spotkania, tym razem na platformie Zoom, w formie wykładu dla studentów pierwszego roku kierunku analityka bezpieczeństwa oraz wszystkich zainteresowanych poruszanym tematem i osobą dr. Piotra Łukasiewicza. Prelekcja nosiła tytuł: „Jak newsy zdobyły naszą rzeczywistość? Informacja – dezinformacja”. Moderatorem obu wydarzeń był mgr inż. Maciej Matysiak – asystent w Instytucie Nauk o Bezpieczeństwie w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gnieźnie.
Kim jest zaproszony gość?
Doktor Piotr Łukasiewicz jest dyplomatą cywilnym i wojskowym, doradcą ministrów obrony narodowej i spraw zagranicznych. W 2006 r. pełnił funkcję zastępcy attaché wojskowego w Islamabadzie, a w 2007 został decyzją ministra obrony narodowej nominowany na stanowisko attaché wojskowego w Afganistanie. W październiku 2009 r. minister obrony narodowej powołał go na stanowisko pełnomocnika MON ds. Afganistanu, na którym dr Łukasiewicz współtworzył m.in. polską strategię obecności wojskowej w Afganistanie.
Na początku 2012 r. zakończył służbę wojskową i przeszedł do rezerwy w stopniu pułkownika. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w październiku 2012 r. został mianowany ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym Rzeczypospolitej Polskiej w Islamskiej Republice Afganistanu. Misję zakończył w 2014 r. Po powrocie do Polski zaangażował się w działalność publicystyczną, dydaktyczną i ekspercką, współpracując m.in. z Uniwersytetem Jagiellońskim, Fundacją im. Kazimierza Pułaskiego, Fundacją Global.Lab, Europejską Akademią Dyplomacji, Collegium Civitas.
Część I – wywiad
W początkowej fazie wywiadu nastąpiło szczegółowe przedstawienie osoby dr. Piotra Łukasiewicza przez prowadzącego Macieja Matysiaka. Następnie zaproszony gość opowiedział w skrócie, dlaczego rola analityka w dzisiejszych czasach jest tak ważna, i zachęcił studentów analityki bezpieczeństwa, aby kontynuowali ten kierunek studiów, ponieważ daje on mnóstwo perspektyw młodym ludziom. Namawiał również słuchaczy, aby w przyszłości szukali pracy, w której będą mogli wykorzystać nabyte w czasie studiów doświadczenie. Podczas wywiadu padły pytania:
- Jaka jest rola analityka i dyplomacji w konfliktach?
- Czy osobiste podejście do przeprowadzanej analizy ma wpływ na jej końcowy efekt?
- Jak spełnić marzenie o pracy dyplomaty?
- Czy można dobrze analizować informacje, nie mając kontaktu z analizowaną rzeczywistością?
- Czy dobry analityk byłby dobrym politykiem?
- Jakie były oczekiwania ministra obrony narodowej względem osoby dr. Piotra Łukasiewicza i jak wyglądały jego codzienne obowiązki?
- Jak ludność cywilna reagowała na obecność wojsk polskich w Afganistanie?
- Czego może oczekiwać dyplomata od goszczącego go kraju oraz jaka jest rola znajomości kultury bądź języka owego państwa?
- Czy konflikty typu wojny w Afganistanie mają szansę zostać „załatwione (rozwiązane)” i czy odbędzie się to drogą dyplomatyczną czy militarną?
- Jaka jest różnica w przywilejach i obowiązkach pomiędzy dyplomatą cywilnym i wojskowym?
Po bardzo szczegółowych i wyczerpujących odpowiedziach na powyższe pytania nastąpiło krótkie podsumowanie całego tematu spotkania. Następnie wszystkie zainteresowane osoby zaproszono na część II wystąpienia dr. Łukasiewicza.
Część II – wykład
Wykład skierowany był głównie dla studentów pierwszego roku analityki bezpieczeństwa, jednak obecne były również osoby zainteresowane poruszanymi podczas wywiadu tematami. Prelekcja nosiła tytuł: „Jak newsy zdobyły naszą rzeczywistość? Informacja – dezinformacja”. Zaproszony gość wyjaśnił wszystkim zebranym, skąd media pozyskują informacje oraz w jaki sposób mogą manipulować nimi poprzez zakłamywanie rzeczywistości. Dodał również, że w dzisiejszych czasach trwa wyścig o liczbę odbiorców wśród najpopularniejszych stacji telewizyjnych, co przypłacamy dostępem do rzetelnej informacji. Doktor Łukasiewicz wyjaśnił, jak może działać terror informacji na przykładzie niedawnej sytuacji związanej ze szczepionką przeciw COVID-19, która rzekomo miała zabijać ludzi. Taki zabieg miał wywołać u społeczeństwa odpowiednią reakcję, czyli „akcję – reakcję” poprzez dalsze przekazywanie nieprawdziwej i niepotwierdzonej wiadomości. Na sam koniec poruszono kwestię zablokowania Donalda Trumpa na portalach społecznościowych. Po szczegółowym udzieleniu odpowiedzi przez dr. Piotra Łukasiewicza na wszystkie pytania oraz wszelkich podziękowaniach spotkanie dobiegło końca.


