/

Spotkania z dr Piotrem Łukasiewiczem

7 mins read

18 maja 2021 r. odbyło się spotkanie online z gościem specjalnym – dr. Piotrem Łukasiewiczem: ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Afganistanie w latach 2012-2014, pułkownikiem rezerwy sił zbrojnych, politologiem, analitykiem, negocjatorem oraz ekspertem ds. współpracy międzynarodowej i zarządzania w sytuacjach kryzysowych.

Pierwsza część spotkania o charakterze wywiadu trwała półtorej godziny i odbyła się za pośrednictwem platformy Facebook na oficjalnym profilu PWSZ Gniezno o godzinie 11.00. Głównym tematem były zagadnienia związane ze znaczeniem informacji w działalności dyplomatycznej. O godzinie 12.30 odbyła się druga część spotkania, tym razem na platformie Zoom, w formie wykładu dla studentów pierwszego roku kierunku analityka bezpieczeństwa oraz wszystkich zainteresowanych poruszanym tematem i osobą dr. Piotra Łukasiewicza. Prelekcja nosiła tytuł: „Jak newsy zdobyły naszą rzeczywistość? Informacja – dezinformacja”. Moderatorem obu wydarzeń był mgr inż. Maciej Matysiak – asystent w Instytucie Nauk o Bezpieczeństwie w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gnieźnie.

Kim jest zaproszony gość?

Doktor Piotr Łukasiewicz jest dyplomatą cywilnym i wojskowym, doradcą ministrów obrony narodowej i spraw zagranicznych. W 2006 r. pełnił funkcję zastępcy attaché wojskowego w Islamabadzie, a w 2007 został decyzją ministra obrony narodowej nominowany na stanowisko attaché wojskowego w Afganistanie. W październiku 2009 r. minister obrony narodowej powołał go na stanowisko pełnomocnika MON ds. Afganistanu, na którym dr Łukasiewicz współtworzył m.in. polską strategię obecności wojskowej w Afganistanie.

Na początku 2012 r. zakończył służbę wojskową i przeszedł do rezerwy w stopniu pułkownika. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w październiku 2012 r. został mianowany ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym Rzeczypospolitej Polskiej w Islamskiej Republice Afganistanu. Misję zakończył w 2014 r. Po powrocie do Polski zaangażował się w działalność publicystyczną, dydaktyczną i ekspercką, współpracując m.in. z Uniwersytetem Jagiellońskim, Fundacją im. Kazimierza Pułaskiego, Fundacją Global.Lab, Europejską Akademią Dyplomacji, Collegium Civitas.

Część I – wywiad

W początkowej fazie wywiadu nastąpiło szczegółowe przedstawienie osoby dr. Piotra Łukasiewicza przez prowadzącego Macieja Matysiaka. Następnie zaproszony gość opowiedział w skrócie, dlaczego rola analityka w dzisiejszych czasach jest tak ważna, i zachęcił studentów analityki bezpieczeństwa, aby kontynuowali ten kierunek studiów, ponieważ daje on mnóstwo perspektyw młodym ludziom. Namawiał również słuchaczy, aby w przyszłości szukali pracy, w której będą mogli wykorzystać nabyte w czasie studiów doświadczenie. Podczas wywiadu padły pytania:

  • Jaka jest rola analityka i dyplomacji w konfliktach?
  • Czy osobiste podejście do przeprowadzanej analizy ma wpływ na jej końcowy efekt?
  • Jak spełnić marzenie o pracy dyplomaty?
  • Czy można dobrze analizować informacje, nie mając kontaktu z analizowaną rzeczywistością?
  • Czy dobry analityk byłby dobrym politykiem?
  • Jakie były oczekiwania ministra obrony narodowej względem osoby dr. Piotra Łukasiewicza i jak wyglądały jego codzienne obowiązki?
  • Jak ludność cywilna reagowała na obecność wojsk polskich w Afganistanie?
  • Czego może oczekiwać dyplomata od goszczącego go kraju oraz jaka jest rola znajomości kultury bądź języka owego państwa?
  • Czy konflikty typu wojny w Afganistanie mają szansę zostać „załatwione (rozwiązane)” i czy odbędzie się to drogą dyplomatyczną czy militarną?
  • Jaka jest różnica w przywilejach i obowiązkach pomiędzy dyplomatą cywilnym i wojskowym?

Po bardzo szczegółowych i wyczerpujących odpowiedziach na powyższe pytania nastąpiło krótkie podsumowanie całego tematu spotkania. Następnie wszystkie zainteresowane osoby zaproszono na część II wystąpienia dr. Łukasiewicza.

Część II – wykład

Wykład skierowany był głównie dla studentów pierwszego roku analityki bezpieczeństwa, jednak obecne były również osoby zainteresowane poruszanymi podczas wywiadu tematami. Prelekcja nosiła tytuł: „Jak newsy zdobyły naszą rzeczywistość? Informacja – dezinformacja”. Zaproszony gość wyjaśnił wszystkim zebranym, skąd media pozyskują informacje oraz w jaki sposób mogą manipulować nimi poprzez zakłamywanie rzeczywistości. Dodał również, że w dzisiejszych czasach trwa wyścig o liczbę odbiorców wśród najpopularniejszych stacji telewizyjnych, co przypłacamy dostępem do rzetelnej informacji. Doktor Łukasiewicz wyjaśnił, jak może działać terror informacji na przykładzie niedawnej sytuacji związanej ze szczepionką przeciw COVID-19, która rzekomo miała zabijać ludzi. Taki zabieg miał wywołać u społeczeństwa odpowiednią reakcję, czyli „akcję – reakcję” poprzez dalsze przekazywanie nieprawdziwej i niepotwierdzonej wiadomości. Na sam koniec poruszono kwestię zablokowania Donalda Trumpa na portalach społecznościowych. Po szczegółowym udzieleniu odpowiedzi przez dr. Piotra Łukasiewicza na wszystkie pytania oraz wszelkich podziękowaniach spotkanie dobiegło końca.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz w dziale: DZIEJE SIĘ

Rwanda – Singapur Afryki…

Relacja studentów Analityki Bezpieczeństwa Opracowali: Katarzyna Woźniak oraz Mateusz Kabaciński Wstęp 22 grudnia 2022 r. po

Uczą nas doświadczeni praktycy!

Wykładowcy kierunku analityka bezpieczeństwa to wysokiej klasy specjaliści, którzy przekazują studentom wiedzę i doświadczenia, gromadzone przez