//

Turcja rozpoczyna nową ofensywę przeciwko kurdyjskim rebeliantom w Iraku

4 mins read

Turcja rozpoczęła nową ofensywę powietrzną i lądową przeciwko bojownikom kurdyjskim w północnym Iraku w niedzielę 17 kwietnia. Jednostki komandosów i siły specjalne, wspierane przez bezzałogowe statki powietrzne i śmigłowce szturmowe biorące udział w operacji Claw Lock, wzięły na cel kryjówki Kurdistan Workers’ Party[1] (PKK) w północnym Iraku, o czym poinformował w poniedziałek 18 kwietnia minister obrony Turcji Hulusi Akar[2]. Ofensywa powietrzna i naziemna została przeprowadzona w rejonie miast Metina, Zap i Avasin-Basyan w irackim Kurdystanie. Tureckie odrzutowce uderzyły w schrony, bunkry, jaskinie, tunele, składy amunicji i kwaterę główną PKK[3]. Nie wiadomo, ilu żołnierzy było zaangażowanych w operację.

Ministerstwo Obrony Narodowej Turcji poinformowało, że decyzję o operacji podjęto po ujawnieniu, że PKK planuje duży atak wymierzony w Turcję. We wtorek 19 kwietnia resort obrony podał, że tureckie siły bezpieczeństwa „zneutralizowały” łącznie 26 terrorystów z PKK od rozpoczęcia operacji w północnym Iraku. Operację Claw Lock przeprowadzono dwa dni po wizycie w Turcji Masroura Barzaniego – premiera autonomicznego regionu kurdyjskiego, sugerując, że został poinformowany o planach Ankary. Barzani powiedział po rozmowach z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem, że z zadowoleniem przyjmuje „rozszerzenie współpracy w celu promowania bezpieczeństwa i stabilności” w północnym Iraku.

Turcja rutynowo przeprowadza ataki w kurdyjskim regionie na północy Iraku, gdzie PKK ma bazy i obozy szkoleniowe w Sindżar i na górskiej granicy z Turcją. Operacja Claw Lock jest następstwem bliźniaczych ofensyw o kryptonimie Claw Lightning i Claw Thunderbolt w 2021 oraz Claw Eagle i Claw Tiger w 2020 r. Operacje Claw mają na celu zapobieżenie przemieszczaniu się bojowników PKK między ich bazami, które rozprzestrzeniły się z gór Qandil na granicy iracko-irańskiej do granicy syryjskiej[4]. Ofensywa nadwerężyła jednak więzi Ankary z centralnym rządem Iraku w Bagdadzie, który oskarża Turcję o brak poszanowania integralności terytorialnej kraju. Wyznaczona jako ugrupowanie „terrorystyczne” przez Ankarę i jej zachodnich sojuszników, PKK od 1984 r. prowadzi bunt przeciwko państwu tureckiemu[5]. W swojej ponad 35-letniej kampanii terrorystycznej PKK jest odpowiedzialna za śmierć co najmniej 40 tys. osób, w tym kobiet, dzieci i niemowląt[6].


[1] Kurdistan Workers’ Party (Partia Pracujących Kurdystanu) – partia polityczna i ruch separatystyczny Kurdów tureckich, uważana za grupę terrorystyczną przez Turcję, Stany Zjednoczone i Unię Europejską.

[2] Turkey launches new offensive against Kurdish rebels in Iraq, „Al Jazeera”, 18.04.2022, https://www.aljazeera.com/news/2022/4/18/turkey-launches-new-offensive-against-kurdish-rebels-in-iraq, 20.04.2022.

[3] N. Ertan, Turkey launches offensive against PKK targets in northern Iraq, „Al-Monitor”, 18.04.2022, https://www.al-monitor.com/originals/2022/04/turkey-launches-offensive-against-pkk-targets-northern-iraq, 20.04.2022.

[4] Tamże.

[5] Turkey launches new offensive…

[6] G. Bayar, Turkiye ‘neutralizes’ 26 PKK terrorists in northern Iraq, „Anadolu Agency”, 19.04.2022 https://www.aa.com.tr/en/turkey/turkiye-neutralizes-26-pkk-terrorists-in-northern-iraq/2567300, 20.04.2022.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz w dziale: BEZPIECZEŃSTWO