/

USA nakładają sankcje na sześciu Nigeryjczyków za pomoc Boko Haram

3 mins read

W 2013 r. USA oficjalnie uznały Boko Haram za zagraniczną grupę terrorystyczną. Według Departamentu Stanu grupa ta jest odpowiedzialna za liczne ataki w północnych i północno-wschodnich regionach kraju, a także w basenie jeziora Czad w Kamerunie, Czadzie i Nigrze, w których od 2009 r. zginęły tysiące ludzi[1]US sanctions six Nigerians for aiding Boko Haram, „Al Jazeera”, 26.03.2022, https://www.aljazeera.com/news/2022/3/26/us-sanctions-six-nigerians-for-aiding-boko-haram, 28.03.2022..

Na liście sankcji nakładanych przez USA znalazło się sześciu Nigeryjczyków, których uznano za winnych założenia komórki Boko Haram w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w celu zbierania funduszy dla bojowników w Nigerii[2]Tamże.. „Dzięki temu działaniu Stany Zjednoczone dołączają do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w walce z sieciami finansującymi terroryzm, które są przedmiotem wspólnego zainteresowania. Departament Skarbu kontynuuje walkę z pośrednikami finansowymi w działalności terrorystycznej na całym świecie. Z zadowoleniem przyjmujemy wielostronne działania wobec sieci Boko Haram, aby uniemożliwić jej dalsze przepływy środków finansowych przez międzynarodowy system finansowy” – powiedział 25 marca 2022 r. podsekretarz skarbu USA Brian Nelson.

Abdurrahman Ado Musa, Salihu Yusuf Adamu, Bashir Ali Yusuf, Muhammed Ibrahim Isa, Ibrahim Ali Alhassan i Surajo Abubakar Muhammad zostali skazani w Zjednoczonych Emiratach Arabskich za próbę przesłania 782 tys. dolarów amerykańskich z Dubaju do Nigerii w celu wsparcia grupy terrorystycznej znanej jako Boko Haram. Dwóch winnych otrzymało wyrok dożywocia za złamanie przepisów antyterrorystycznych obowiązujących w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, natomiast pozostała czwórka – 10 lat więzienia i deportację[3]Tamże..

„Wszystkie nieruchomości i udziały w nieruchomościach osób wymienionych powyżej, a także wszelkie podmioty, które są w ich posiadaniu bezpośrednio lub pośrednio, indywidualnie lub z innymi zablokowanymi osobami, które znajdują się w Stanach Zjednoczonych muszą zostać zablokowane i zgłoszone do Biuro ds. Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC)” – podał Departament Skarbu w oświadczeniu.

Przypisy

Przypisy
1 US sanctions six Nigerians for aiding Boko Haram, „Al Jazeera”, 26.03.2022, https://www.aljazeera.com/news/2022/3/26/us-sanctions-six-nigerians-for-aiding-boko-haram, 28.03.2022.
2 Tamże.
3 Tamże.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz w dziale: NEWSY