///

Ustrukturyzowana analiza informacji z ekspertem ds. analiz Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum

3 mins read

W dniach 24-27 kwietnia 2023 mieliśmy wyjątkową okazję do uczestnictwa w zajęciach praktycznych z ustrukturyzowanej analizy informacji z ekspertem ds. analiz Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum, oficerem Bundeswehry – dr Marcusem Köhlerem! Wybitny, międzynarodowy ekspert przyjechał uczyć nas, w jaki sposób wygląda praca analityków w międzynarodowej organizacji, jaką jest NATO – największy i najważniejszy sojusz na świecie!

Dlaczego nasz wykładowca przyjechał aż z niderlandzkiego Brunssum, pokonując niemal 1000 kilometrów, jakie dzieli je od Gniezna? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – wykwalifikowani analitycy, których kompetencje mogą zostać zaraz po ukończeniu studiów wykorzystane przez pracodawcę, są na wagę złota! Dr Köhler wie, jak trudno o profesjonalnego analityka, postanowił więc podzielić się z nami swoją unikalną wiedzą, aby wspomóc proces kształcenia swoich „następców”.

Czym zajmuje się zawodowo dr Marcus Köhler? Jego obszar odpowiedzialności to m.in.:

  • analiza sytuacji zagrożenia dla krajów sojuszniczych NATO oraz dostarczanie produktów wywiadowczych i prezentowanie ich na wyższych szczeblach dowódczych,
  • wymiana informacji wywiadowczych między krajami sojuszniczymi i partnerskimi NATO,
  • tworzenie płaszczyzny współpracy między społecznością wywiadowczą krajów NATO a forum akademickim i think-tankami.

Dr Köhler zajmuje się obszarem politycznym, militarnym, społecznym, informacyjnym i infrastrukturą krytyczną oraz wpływem tych czynników na media, cyberbezpieczeństwo oraz doktryny wojenne w wybranych krajach byłego ZSRR. Jego kariera wojskowa obejmowała służbę w międzynarodowych kontyngentach wojskowych – ISAF w Kabulu (Afganistan), KFOR w Prisztinie (Kosowo) czy w Wielonarodowej Kwaterze Głównej EUROCORPS w Strasburgu (Francja).

Dr Marcus Köhler studiował nauki polityczne, terroryzm i bezpieczeństwo międzynarodowe, a także historię Rosji, studia odbywał w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz USA. Posługuje się językiem angielskim, francuskim, rosyjskim i hiszpańskim, jest wykładowcą w NATO School (Oberammergau, Niemcy) oraz analitykiem w Instytucie Unii Europejskiej Studiów nad Bezpieczeństwem (Paryż, Francja).

Zajęcia z ustrukturyzowanej analizy informacji odbywały się w języku angielskim, co było dla nas idealną możliwością na posługiwanie się specjalistycznymi zwrotami z obszaru analizy informacji! Życzymy każdemu studentowi w Polsce, aby miał możliwość kontaktu z takiej klasy specjalistami jak my – studenci gnieźnieńskiej uczelni!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz w dziale: ANALITYKA BEZPIECZEŃSTWA

Rwanda – Singapur Afryki…

Relacja studentów Analityki Bezpieczeństwa Opracowali: Katarzyna Woźniak oraz Mateusz Kabaciński Wstęp 22 grudnia 2022 r. po