//

Zajęcia „Praktyczne prezentowanie informacji i wyników” – czyli czego uczymy się w teatrze?

3 mins read

Studenci kierunku Analityka Bezpieczeństwa w ramach zajęć zaplanowanych na 5 semestr studiów odbyli zajęcia z praktycznego prezentowania informacji i wyników, które miały miejsce na deskach Teatru i. A. Fredry w Gnieźnie. Warsztaty prowadził Pan Bogdan Ferenc, który jest aktorem gnieźnieńskiego teatru. W 1988 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie w filii we Wrocławiu. Zagrał w wielu serialach telewizyjnych i filmach fabularnych, m.in.: Pierwsza miłość, Szwedzi w Warszawie czy Pogranicze w ogniu.

 Jaki był najważniejszy cel prowadzenia zajęć w teatrze? Analitycy bardzo często muszą przedstawiać wyniki analiz na forum, co nie jest łatwym zadaniem! Pierwszym zadaniem studentów podczas zajęć było opowiedzenie o sobie i swoich zainteresowaniach, co prowadzący zajęcia uważnie obserwował. Dzięki dokonanym obserwacjom pan Ferenc wiedział, nad czym każdy będzie musiał popracować, aby profesjonalnie przedstawiać siebie lub własny produkt.  Na następne zajęcia, każdy student przygotował tekst, nad którym pracował do końca cyklu warsztatów. Dobór utworów, publikacji czy fragmentów książek był dowolny, a wśród nich nie zabrakło klasycznej literatury takiej jak „Reduta Ordona” czy wierszy dla dzieci – „Lokomotywa”. Spotkania z aktorem rozpoczynały się od krótkiej rozgrzewki, która przygotowywała aparat mowy do wzmożonego wysiłku oraz zapobiegała jego nadwyrężeniu. Następnie każdy student po kolei ćwiczył prezentowanie swojego tekstu, próbując modulować głosem, zmieniać interpretacje. Udzielane na bieżąco rady prowadzącego pomagały w rozwijaniu umiejętności prezentowania materiału. Słuchając wypowiedzi kolegów, studenci uczyli się zwracać uwagę na popełniane błędy, na podstawie których mogli udoskonalać własne wypowiedzi.

Podczas zajęć słuchacze analityki bezpieczeństwa poznali metody, które pomogły im opanować stres, który pojawia się przed wystąpieniami publicznymi. Uczyli się zaawansowanych technik autoprezentacji – jak zrobić dobre pierwsze wrażenie, w jaki sposób wyjść przed audytorium, jak gestykulować i zachowywać się podczas wystąpienia oraz w jaki sposób zakończyć swoją prezentację. Zwieńczeniem zajęć z aktorem była prezentacja swojego tekstu wraz z dobraniem odpowiedniego stroju oraz zastosowaniem wszystkich technik, których studenci nauczyli się podczas zajęć.

Zajęcia z praktycznego prezentowania informacji i wyników pozwoliły studentom na znaczące zwiększenie pewności siebie w trakcie wystąpień, co dziś jest umiejętnością niezbędną!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz w dziale: ANALITYKA BEZPIECZEŃSTWA

Rwanda – Singapur Afryki…

Relacja studentów Analityki Bezpieczeństwa Opracowali: Katarzyna Woźniak oraz Mateusz Kabaciński Wstęp 22 grudnia 2022 r. po