/

Zamach terrorystyczny w Peszawarze – Pakistan

7 mins read

Maciej Klimczewski, 22.03.2022 r.

4 marca 2022 roku w położonym w północnym Pakistanie mieście Peshawar[1]Peshawar to miasto położone w północnym Pakistanie, zamieszkałe głównie przez Pasztunów pochodzących z Afganistanu. Podczas inwazji ZSRR na Afganistan Peshawar było centrum politycznym … Continue reading zamachowiec-samobójca zdetonował ładunki wybuchowe w szyickim meczecie Kucha Risaldar. W wyniku eksplozji śmierć poniosły 64 osoby, a 194 zostały ranne. Tego samego dnia tzw. Państwo Islamskie (IS – Islamic State)[2]Islamic State – Państwo Islamskie, znane również jako Islamic State in Iraq and Syria (ISIS) lub Islamic State in Iraq and Levant (ISIL), to salaficko-dżihadystyczna organizacja bojowników, … Continue reading wydało oficjalne oświadczenie, w którym przyznało się do przeprowadzenia zamachu[3]Dozens killed as mosque bombed in northwest Pakistan, 04.03.2022, aljazeera.com, https://www.aljazeera.com/news/2022/3/4/at-least-30-killed-as-mosque-bombed-in-northwest, 12.03.2022..

Mapa 1. Mapa Pakistanu z zaznaczoną lokalizacją Peshawaru. Produkt wykonany za pomocą oprogramowanie QGIS – autorski, 12.03.2022.

Do zdarzenia doszło około godz. 8.20 czasu lokalnego, podczas porannych piątkowych modlitw w meczecie Kucha Risaldar. Jak wynika z oficjalnego oświadczenia szefa policji w Peshawarze, Muhammeda Eljaza Khana, dwójka zamachowców otworzyła ogień w stronę patrolu policji stacjonującego przed meczetem. W wyniku wymiany ognia zginął policjant i jeden z napastników. Drugi wtargnął do meczetu i zdetonował przypięte do ciała ładunki wybuchowe[4]Al Jazeera, ISIL suicide bomber of Pakistan mosque was Afghan exile: Police, 10.03.2022, aljazeera.com, … Continue reading.

Logo lokalnej policji Baaghi

Pakistańska policja poinformowała, że zamachowcem, który doprowadził do eksplozji w meczecie, był 30-letni mężczyzna pochodzący z Afganistanu. Według informacji zebranych w wyniku śledztwa wysnuto spekulacje, jakoby był on „afgańskim wygnańcem” szkolącym się na terenie Pakistanu. Na ten moment nie doszukano się żadnego personalnego motywu, który sprowokował go do przeprowadzenia zamachu. Funkcjonariusze pakistańskiej policji poinformowali w wywiadzie dla redakcji
„Al Jazeera”, że Afgańczyk był w trakcie szkolenia, które miało na celu przygotowanie go do powrotu i kontynuowania walki w Afganistanie[5]Tamże..

Według raportu policyjnej grupy saperskiej do przeprowadzenia zamachu wykorzystano ładunek wybuchowy o masie blisko 5 kg. Dzięki informacjom pozyskanym z nagrań z kamer przemysłowych dowiedziano się – co przekazał „The Guardian” – że urządzenie ukryto pod dużą czarną chustą, która zakryła większą część ciała zamachowca. Skonstruowano je w taki sposób, aby po eksplozji spowodować jak największe obrażenia – w tym celu ładunek uzupełniono łożyskami kulkowymi[6]Associated Press in Peshawar, The Guardian, Dozens of worshippers killed in Pakistan suicide bomb attack, 04.03.2022, theguardian.com, … Continue reading.

W sprawie zamachu bombowego w Peshawarze pakistańska policja (Khyber Pakhtunkhwa Police)[7]Khyber Pakhtunkhwa Police to prowincjonalny organ ścigania Khyber Pakhtunkhwa w Pakistanie, znany dawniej jako Frontier Police. kppolice.gov.pk, 12.03.2022, … Continue reading przeprowadziła odwet, w wyniku którego zlikwidowano trzy osoby podejrzane o współudział w ataku. Szef policji w Peszawarze Muhammed Eljaz Khan potwierdził doniesienia, jakoby główny pomysłodawca został zabity podczas operacji sił bezpieczeństwa. Pozostali uczestnicy zamachu mieli ukrywać się w pobliżu dystryktu plemiennego Khyber[8]Khyber Pakhtunkhwa jest jedną z czterech prowincji Pakistanu w północno-zachodnim regionie kraju, wzdłuż granicy afgańsko-pakistańskiej; wikipedia.org, 10.03.2022, … Continue reading niedaleko granicy z Afganistanem[9]Al Jazeera, ISIL suicide bomber of Pakistan mosque was Afghan exile: Police, 10.03.2022, aljazeera.com, … Continue reading.

W Pakistanie większością wyznaniową są po dziś dzień sunnici. W przeszłości wielokrotnie dochodziło do ataków na tle religijnym, wymierzonych w mniejszość szyicką. Od momentu przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów pakistańska ludność doświadczyła znacznego wzrostu przemocy i aktywności terrorystycznej. W większości przypadków przeprowadzanie ataków przypisują sobie pakistańscy talibowie. Władze Pakistanu żądają, aby nowy rząd Afganistanu wydał osoby odpowiedzialne lub podejrzane o współudział w zamachach na terenie Pakistanu. Druga strona mówi jednak, że ich terytorium nie jest wykorzystywane do rekrutowania ani przygotowywania zamachów. Zaprzecza także, jakoby pakistańscy talibowie mieli tam liczne komórki logistyczne. Aktualna sytuacja na granicy afgańsko-pakistańskiej pozostaje nierozstrzygnięta. W związku z powyższym na obszarze granicznym należy spodziewać się nasilenia występowania aktów terroru, przynajmniej w najbliższym czasie.

Przypisy

Przypisy
1 Peshawar to miasto położone w północnym Pakistanie, zamieszkałe głównie przez Pasztunów pochodzących z Afganistanu. Podczas inwazji ZSRR na Afganistan Peshawar było centrum politycznym antyradzieckich mudżahedinów. Wikipedia.org, 20.08.2021, https://en.wikipedia.org/wiki/Peshawar, 12.03.2022.
2 Islamic StatePaństwo Islamskie, znane również jako Islamic State in Iraq and Syria (ISIS) lub Islamic State in Iraq and Levant (ISIL), to salaficko-dżihadystyczna organizacja bojowników, która działa głównie w Syrii i Iraku. Głównym celem IS jest ustanowienie kalifatu w Iraku i Syrii oraz rozprzestrzenienie jego wpływów na cały świat. Stanford CISAC, The Islamic State 2001, https://cisac.fsi.stanford.edu/mappingmilitants/profiles/islamic-state, 12.03.2022.
3 Dozens killed as mosque bombed in northwest Pakistan, 04.03.2022, aljazeera.com, https://www.aljazeera.com/news/2022/3/4/at-least-30-killed-as-mosque-bombed-in-northwest, 12.03.2022.
4 Al Jazeera, ISIL suicide bomber of Pakistan mosque was Afghan exile: Police, 10.03.2022, aljazeera.com, https://www.aljazeera.com/news/2022/3/10/isil-suicide-bomber-of-pakistan-mosque-was-afghan-exile-police, 12.03.2022.
5 Tamże.
6 Associated Press in Peshawar, The Guardian, Dozens of worshippers killed in Pakistan suicide bomb attack, 04.03.2022, theguardian.com, https://www.theguardian.com/world/2022/mar/04/dozens-of-worshippers-killed-in-pakistan-suicide-bomb-attack-peshawar, 12.03.2022.
7 Khyber Pakhtunkhwa Police to prowincjonalny organ ścigania Khyber Pakhtunkhwa w Pakistanie, znany dawniej jako Frontier Police. kppolice.gov.pk, 12.03.2022, https://kppolice.gov.pk/about_us/history.php, 12.03.2022.
8 Khyber Pakhtunkhwa jest jedną z czterech prowincji Pakistanu w północno-zachodnim regionie kraju, wzdłuż granicy afgańsko-pakistańskiej; wikipedia.org, 10.03.2022, https://en.wikipedia.org/wiki/Khyber_Pakhtunkhwa#War_and_militancy, 12.03.2022.
9 Al Jazeera, ISIL suicide bomber of Pakistan mosque was Afghan exile: Police, 10.03.2022, aljazeera.com, https://www.aljazeera.com/news/2022/3/10/isil-suicide-bomber-of-pakistan-mosque-was-afghan-exile-police, 12.03.2022.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Zobacz w dziale: NEWSY